Gündem Haberleri

  Romney ve Obama seçim sathı mailinde

  Tolga TANIŞ / TAMPA
  28.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de 6 Kasım başkanlık seçimlerinin resmi kampanya dönemi Cumhuriyetçi ve Demokratların kurultay haftasıyla resmen başlıyor. Hürriyet’in yerinde izleyeceği buluşmaların ilki, kasırga yüzünden bir gün ertelense de bugün başlayacak olan Cumhuriyetçilerin Florida Tampa’daki toplantısı. Haftaya da Kuzey Carolina Charlotte’da Demokratlar bir araya gelecek. Ve 6 Kasım için seçim sathı mailine girilecek.

  ABD başkanlık seçimlerinin resmi başlama vuruşu, bugün Florida’nın Tampa kentinde toplanacak Cumhuriyetçi Parti Kurultayı ile yapılıyor. Kasırga nedeniyle ilk günü iptal edilen, üç gün sürecek kongre sonunda Mitt Romney’nin, kağıt üzerinde halen başkan adayı olan Teksas Milletvekili Ron Paul’e karşı adaylık vizesini alması bekleniyor. Hürriyet’in Tampa’dan ilk izlenimleri şöyle:

  ODALAR 250 DOLAR: Tampa’ya ABD’nin her yerinden 10 binin üzerinde Cumhuriyetçi geldi. Yaklaşan Isaac Kasırgası’nın etkisiyle yağmur yağan kentte otellerde yer bulmak imkansız.

  JEB BUSH YILDIZ ADAYI: Kurultayın en önemli bölümü olan Romney’nin konuşmasının perşembe günü yapılması planlanıyor. Romney’yi o gün salona takdim edecek Florida Senatörü Marco Rubio ile Romney’nin Obama’ya karşı kaybetmesi durumunda 2016 için adaylık kovalayacak eski Florida Valisi, George Bush’un kardeşi Jeb Bush kurultayın yıldızı olabilir.

  EKSTREM ROMNEY: Obama cephesi, şimdi önümüzdeki hafta başlayacak kendi kurultaylarına kadar Cumhuriyetçilerin kongresinin medyada fazla yer bulmaması için stratejiler üretiyor. Bu yüzden Başkan Obama son olarak Romney’yi “ekstrem” (aşırı uçta) pozisyonlar almakla suçladı.

  HÜRRİYET ORADA

  Yakışıklı Ryan Biden’ı ezer mi

  Tampa’da herkesin gözünün üzerinde olacağı isim ise Romney’nin başkan yardımcısı adayı Paul Ryan olacak. Araştırmalar, başkan yardımcısı adaylarının seçmen nezdinde oy verirken fazla belirleyici olmadığını gösteriyor. Ama Cumhuriyetçiler arasında bir yıldız gibi karşılanan Ryan’ın, gaflarıyla meşhur Başkan Yardımcısı Joe Biden’a karşı sağlayacağı bariz bir üstünlüğün dengeyi değiştirebileceği belirtiliyor. Bu arada TIME dergisi, Romney-
  Paul ikilisini kapağına taşıdı.

  Beş maddede kurultay politikası

  -Modern Amerikan siyasetinin şekillendiği 1960’lardan beri başkanlık seçimlerinin yapılacağı yıllarda toplanan parti kurultayları, bir strateji oluşturmaktan çok adaylara hep bir imaj desteği sağlamış.
  -1968’de Demokratların Chicago’da Vietnam Savaşı yüzünden birbirlerine girmelerinde olduğu gibi kurultaylarda kavga edenler genelde kaybetmiş, derli toplu görünenler kazanmış.
  -Toplantılarda sürpriz olmaz. Geçen yıla kadar muhalefette olan parti genelde başkan yardımcısı adayını açıklamak için kurultayı beklerdi, bu sene o da olmadı. Romney, Paul Ryan’ın ismini iki hafta önce açıkladı.
  -Ve her zaman kampanyanın belirleyici başlama vuruşu. 1992’de kurultay sonrası 16 puan zıplayan Bill Clinton başkanlığa yürürken, 2004’te konuşmasıyla seçmeni yakalayamayan Demokrat Kerry’nin kaybetmesinde olduğu gibi.

  TV düelloları ekimde

  KAMPANYALARIN resmi başlangıcı kurultayların ardından Amerikan seçmeni üzerinde çok etkili olduğu bilinen münazaralara geçilecek. Ekim ayı boyunca televizyonların canlı yayınlayacağı üç başkanlık münazarası yapılacak. Bunların Colorado’da yapılacak ilkinde sadece iç politika, New York’taki ikincisinde hem iç hem dış politika, Florida’da olacak sonuncusunda ise sadece dış politika ele alınacak. Başkanlar dışında bir kez de başkan yardımcıları karşı karşıya gelecekler. Kentucky’de yapılacak münazarada, Biden ve Ryan tartışacak. Cuma günü gösterime giren Obama karşıtı “2016’da Obama’nın Amerika’sı” adlı belgeselin hafta sonu gişede 6.2 milyon dolarlık hasılat elde etmesi Romney’i umutlandıran bir gelişme.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı