Gündem Haberleri

  Romney’nin Türkiye'den Suriye beklentisi

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  25.08.2012 - 10:37 | Son Güncelleme:

  ABD'de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Mitt Romney, Suriye’deki kimyasal silahların teröristlerin eline geçmesini önlemek için bölgeye asker gönderip göndermeyeceği sorusuna, bunu önlemek için asker gönderebileceği gibi Türkiye’nin de adımlar atabileceğini şeklinde cevap verdi.

  Suriye’deki kitle imha silahlarının güvende olmasını sağlamak için Suriye’ye Amerikan askeri gönderip göndermeyeceği sorulan Romney, şöyle yanıt verdi:

  “Bence, herhangi bir türde kitle imha silahının teröristlerin eline geçmesini önlemek için gerekli her türlü adımı atmaya hazır olmalıyız. Bu asker mi gerektirir ya da oradaki dostlarımız ve müttefiklerimiz tarafından atılacak başka adımlar mı gerektirir… Türkiye bu konuya çok dahil olmuş durumda. Suudi Arabistan da öyle. Ama elbette kendimizi ve dostlarımızı kitle imha silahlarından korumak için her seçeneği elde tutmalıyız.”

  Romney, bu silahların nasıl bir tehdit oluşturduğu sorusuna, Hamas, Hizbullah ve El Kaide gibi terörist grupların bunları ele geçirme potansiyeli bulunduğu yönünde cevaplarken, “Amerika, orada da olsa, dünyanın başka yerinde de olsa hazır olmak zorunda” diye konuştu.

  KABUL EDİLEMEZ

  Cumhuriyetçi aday, İran konusunda ise daha açık konuşmayı tercih etti. Romney, İran’ın nükleer silah programını durdurmak için savaşa girmeye değip değmeyeceği konusunda, “Kesinlikle bütün seçenekleri elimizde tutmalıyız. İran’ın nükleer güce erişmesi, bu ülkeyle özdeşleşen Hizbullah ve diğer gruplara nükleer madde sağlaması ve bu grupların, nükleer maddeleri bizim kıtamıza, hatta ABD’ye sokma potansiyeli kabul edilemez. İran bilmelidir ki, nükleere doğru gitmekten vazgeçmezse, askeri seçenek değerlendireceğimiz yollardan biri olur” dedi. Romney, İran’ın nükleer silah etmesinin kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı