« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Roma'yı yakan Aslan

Romanya’nın Cluj takımından alınan 27 yaşındaki Arjantinli futbolcu, sol ayaklı ve orta sahanın her bölgesinde görev yapabiliyor. Cimbom, 3.5 yıllığına kadrosuna kattığı Culio için 2 milyon Euro bonservis ücreti ödeyecek.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME
HAGİ’nin gizli kahramanı G.Saray’da... Sarı kırmızılılar, adını iki sezon önce Şampiyonlar Ligi’nde Roma’ya attığı iki golle duyuran Romanya’nın Cluj takımının Arjantinli futbolcusu Juan Emmanuel Culio’yu 3.5 yıllığına renklerine bağladı. Dün sabah önce Florya’ya ardından G.Saray’ın kamp yaptığı Antalya’ya gelen 27 yaşındaki futbolcu, yeni takım arkadaşlarıyla tanıştı. Peki kim bu Culio? Hagi onu neden bu kadar çok istedi? İşte yanıtı...

Onu Hagi ikna etti

Liverpool’dan kiralanan Insua’yı gözden çıkaran Hagi, sportif direktör Adnan Sezgin ile yönetici Murat Yalçındağ’a, “O benim gizli kahramanım olacak. Golleri ve asistleriyle işimize çok yarayacak” diyerek Culio’nun transfer edilmesini istedi. Yönetimden onay alan Hagi, Culio’yu arayarak G.Saray’a gelmesi konusunda ikna etti. Ancak kulübünün onu bırakmaya niyeti yoktu. Cluj Kulübü Başkanı Paskanzy, “Onu satmayı düşünmüyoruz” diyerek bu transfere onay vermediğini açıkladı. Bu sırada devreye giren Culio, “Romanya’daki misyonumu tamamladım. Yaza kadar bekleyemem. Beni bırakın” diye rest çekti.

Arjantinli futbolcunun bu çıkışı karşısında çaresiz kalan Rumen kulübü, 2 milyon Euro bonservis ücreti karşılığında transferine onay verdi. G.Saray, 3.5 yıllığına anlaşmaya vardığı Culio’ya toplam 2 milyon 250 bin Euro garanti para ve ekstra maç başı ücret ödeyecek. Ödeme takvimi şöyle: 2010-2011, 2011-2012, 2012-2013, 2013-2014 sezonları için sırasıyla 250 bin, 600 bin, 700 bin, 700 bin Euro sabit transfer ücreti ve 8 bin, 10 bin, 10 bin, 10 bin Euro maç başı transfer ücreti.

Kewell’ın yerine transfer edildi

Hagi, golcü kişiliğinin yanı sıra mücadeleci ve savaşçı yapısı nedeniyle tercih ettiği Culio’yu, Kewell’ın yerine transfer ettirdi. Rumen hocanın, Arjantinli futbolcu için kullandığı“Sol açıkta alternatifsiz olacak” sözleri, Harry Kewell’ın G.Saray kariyerinin noktalandığının işareti olarak yorumlandı. Culio’nun gelişiyle Arda da orta sahada serbest olarak görev yapacak.

Culio Cluj’da ne yaptı?

Rumen takımıyla bu sezon 25 maça çıkan Culio, 3 gol atarken, 8 de asist yaptı. Arjantinli futbolcu, Devler Ligi’nde bu sezon 6 maçta fileleri 1 kez havalandırırken, 4 de asist yaptı. G.Saray, Culio’nun futbol kariyeriyle ilgili bilgiler verirken, orta sahanın her bölgesinde görev yapabileceğine dikkat çekildi. Ayrıca iki sezon önce Şampiyonlar Ligi’nde takımının Roma’yı yendiği maçta iki golün de ondan geldiği hatırlatıldı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz