İZMİR HABERLERİ

Romanya'nın 99. yılı kutlandı

DHA
30.11.2017 - 08:41Son Güncelleme :
DHA

ROMANYA Devleti'nin 99'uncu yılı, İzmir'deki bir otelde düzenlenen resepsiyon ile kutlandı. Romanya'da bolluk ve bereket'in simgesi olarak kabul edilen ekmek ve tuz ile karşılanan konuklar, ekmekten kopardıkları parçayı tuza banarak yedi. Palinca, Sarmale, Mamaliga, Smantana ve Cozontactan gibi Romen lezzetlerinin sunulduğu resepsiyona Almanya Başkonsolosu Rainer Lassig, Yunanistan Başkonsolosu Argyro Papoulia, İtalya Konsolosu Luigi Lannuzzi, konsolos ve fahri konsoloslar, İzmir'de yaşayan Rumen vatandaşlarından oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Türk ve Romen marşlarının çalınmasıyla başlayan resepsiyonun açılış konuşmasını yapan Başkonsolos Miora Ştefan, Romanya Cumhuriyeti'nin 99. yılını kutlamak amacıyla düzenlenen resepsiyona katılımları nedeniyle konuklarına teşekkür ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tarihinin en önemli başarısı olan 'Büyük Birleşme'nin yüz yılını simgeleyen Romanya küçük ama anlatılması saatler alacak güzel bir ülke. Romanya'nın tanıtımını burada uzun uzun anlatmak yerine gelecek sene bununla ilgili seminer yapmaya karar verdim. Yine gelecek sene Romanya'nın bölgedeki en önemli ortaklarından biri olan Türkiye ile diplomatik ilişkilerin başlamasının 140'ncı yılını kutlayacağız. Türkiye, Avrupa Birliği'nin dışında ilk ve genel sıralamada ise 5. sıradaki ticari ortağıdır."

Başkonsolos Miora Ştefan'ın konuşmasının ardından gecenin düzenlenmesine katkı veren firma yetkililerine teşekkür plaketi verildi. Gece, Bükreş Konservatuvarı Kanto Bölümü mezunu Alina Emilia Dorobantu'nun seslendirdiği Rumen şarkıları ve danslarıyla sürdü. Dorobantu'nun sürprizi ise 'Ordunun Dereleri' adlı türkü oldu. Sanatçı, kusursuz diksiyonuyla dikkat çekti.

Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)

Fotoğraf Parametresi: RomanyaUG

01)Romen kadınlar toplu halde

02)Catalina Rusu

03)Roxana Başakıncı

04) Sabih Duralı, Berna Yüksel Metintürk, Ayşe Yumurtacı, Bayram Akdemir

05) Rainer Lassig

06) Rainer Lassig, Letitia Stefan

07)Celal- Carmen Coşkun

08)Mazhar- Nükhet İzmiroğlu, Yaşar Eren, Ahmet Yiğitbaşı

09) Mathilda -Luigi Lannuzzi

10)Bahar- Süleyman Yılmaz, Hüsniye- Tanju Pamuk

11)Mithat, Sofia,Rucsandra Karabıyıkoğlu

12)Selin- Rasim Narin

13)Hüseyin Aslan, Nur- Rafet Beyhan

14)Filiz Eczacıbaşı Sarper

15)Altan- Yıldız Ünsal

16) Betül Sezgin, Huriye Serter

17) Alina Emilia Dorobantu

18)Mehmet Ali Molay,  Cengiz Kocagil

19)Pelin Kürkçü, Begüm karabulut, Engin Yazar, Ecenur Alparslan, Betül Tavlan

20) Nikos Stefanou -Argyro Papoulia

21)Deniz- Hakan Erdem, Latife- Haşmet Karasu, Ayhan Turan

22) Makbule- Kubilay Elagöz

23)Miora- Sergio Ştefan, Letitia Ştefan

24)Sabri Ünlütürk

25)Oana Vugogha

26)Romen yöresel oyunlarından

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Romanya'nın 99. yılı kutlandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı