Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Romanya'daki virüs de H5N1

  Hürriyet Haber
  15 Ekim 2005 - 15:26Son Güncelleme : 15 Ekim 2005 - 15:26

  Türkiye'deki "kuş gribi" virüsünün H5N1 çıkmasının ardından, Romanya'daki kuş gribi vakalarındaki virüsün de ölümcül H5N1 türünde olduğu belirlendi. İngiltere'deki laboratuvar testleriyle türü belirlenen virüsün kaynağının belirlenmesi için ek testlere ihtiyaç bulunduğu bildirildi.

   

  EK TESTLER YAPILACAK

  İngiltere Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Dairesi sözcüsü, Londra'nın güneyindeki Surrey laboratuvarında yapılan testlerin, Romanya'da ortaya çıkan kuş gribi vakalarının H5N1 türü olduğu ortaya koyduğunu belirterek, virüsün kaynağının Asya ve Türkiye'dekiyle benzerliğini belirlemek için ek testler yapılması gerektiğini kaydetti. İngiliz sözcü, ek testlerin virüsün dünyanın neresinden geldiğini belirlemekte yardımcı olacağını ifade ederek, bu testlerin sonucunun gelecek günlerde alınabileceğini söyledi.

  Romanya Tarım Bakanlığı, ülkedeki kuş gribi vakalarının türünün H5N1 olduğunun İngiltere'deki laboratuvar testleriyle doğrulandığını açıklamış, bu sabah tarım ve veterinerlik yetkililerinin, İçişleri Bakanlığı ve yerel yetkililerle hastalıkla nasıl mücadele edileceği konusunda acil toplantıda bir araya geldiklerini bildirmişti.

  AB Komisyonu, Türkiye'de ortaya çıkan H5N1 tipi kuş gribinin, Rusya, Moğolistan ve Çin'deki virüslerle doğrudan bağlantısı bulunduğunu açıklamıştı.

  Bu arada Brüksel'deki bir AB Komisyonu sözcüsü, Romanya'daki kuş gribi vakalarıyla ilgili test sonuçlarını beklediklerini, İngiltere'den sonuçların kendilerine TSİ 14:00 civarında geleceğini söyledi.

  H5N1 tipi kuş gribinin insanlara kolaylıkla bulaşmadığı biliniyor. Ancak bu kuş gribi türü, Asya ülkelerinde son iki yılda çoğunluğu kümes hayvanları üzerinde çalışan 117 kişiye bulaştı ve bu kişilerden 60'ı öldü.

  BİLİM ADAMLARI ENDİŞELİ

  Bilimadamları, bu tür kuş gribinin mutasyona uğrayarak, insandan insana geçen bir türe dönüşmesi, bunun da tehlikeli bir grip salgınına yol açmasından endişe ediyorlar.  DSÖ: YENİ BİR SALGIN OLABİLİR
    
  Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) kuş gribiyle mücadele koordinatörü David Nabarro, “Yeni bir grip salgını olabilir, H5N1 virüsü buna aday” dedi.

  İspanyol El Pais gazetesine demeç veren Nabarro, dünyadaki en son grip salgının 30 yıl kadar önce olduğunu hatırlatarak, “tarihi sürece bakılırsa bu yıllarda yeni bir salgın ihtimali bulunduğunu” söyledi.

  Türkiye'deki kuş gribinde tespit edilen ölümcül H5N1 virüsü konusunda alarm veren kişi olarak bilinen 56 yaşındaki Nabarro, “Bir riske karşı alarm veriyoruz. Eğer ülkeler hazırlıklı olmazsa bunun çok korkunç etkileri olabilir” dedi.

  Göçmen kuşlarla H5N1 virüsünün tüm dünyaya yayılmasından endişe ettiklerini söyleyen DSÖ koordinatörü, “Eğer bir salgın olursa bu tüm dünyada korkunç sonuçlar yaratır. Bu yüzden hazırlıklı olmalıyız” ifadesini kullandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı