Romanya’da meyve fidanı yetiştirip AB’ye satacak

Arzu ÇETİK/İZMİR, (DHA)
02.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

İzmir’in Ödemiş İlçesi’ne bağlı Bademli Beldesi’nde beldenin adını taşıyan ve 1971 yılından bu yana faaliyet gösteren 300 ortaklı Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Avrupa Birliği’ne (AB) ihracat yapmanın önündeki engelleri aşmaya çalışıyor.

Bademli Fidancılık, AB üyesi Romanya ve Bulgaristan’dan 5 yıllığına kiraladığı 2 bin 200 dönüm arazide meyve fidanı yetiştirerek, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine fidan ihracatı yapacak. Kooperatif, ardından Ukrayna’da yatırım yaparak Türk Cumhuriyetleri’ne de ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, Romanya’da 400 dönüm, Bulgaristan’ta bin 800 dönüm araziyi 5 yıllığına kiraladıklarını belirterek, önümüzdeki yıldan itibaren buralarda meyve fidanlarını yetiştirmeye başlayacaklarını söyledi. Hedeflerinin AB üyesi bu iki ülkede yetişen meyve fidanlarını diğer AB ülkelerine ihraç etmek olduğunu belirten Bilgi şunları söyledi: "İki yıldır bunun üzerinde çalışıyoruz. Onların çeşit listesinde senin ürünlerin olmayınca ’bu pazara giremezsin’ diyor. Biz de engeli aşmak için onların damak tadına uygun meyve veren fidanları üreteceğiz. Türkiye’den bir kooperatif ilk defa Avrupa’da üretim yapacak."

Türk Cumhuriyetlerinden sadece Türkmenistan’a ürün gönderdiklerini, ancak diğer ülkelere de ürün göndermek istediklerini kaydeden Selçuk Bilgi, nakliyede maliyet avantajı sağlamak için Ukrayna’da yatırım yaparak bu ülkelere açılmak istediklerini kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı