Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Romanya, 4 bin 500 turist gönderecek

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski Osmanlı Eyaleti Eflak Boğdan, şimdiki Romanya ile Osmanlı ve Karadeniz'in kültürünün paylaşıyoruz. Karayoluyla 3.5 saat, havayoluyla 40 dakika uzağımızda... Köstence'deki posterlerden Romanya'nın 11 Ağustos'taki güneş tutulmasına Pavorotti ile hazırlandığını anlıyoruz.

  KARADENİZ'DE 800 OTEL

  Romanya'da zaman, Çavuşesku öncesi ve sonrası diye ayrılıyor. Romanya'nın 1989'da devrilerek idam edilen sosyalist lideri Çavuşesku, Avrupa'nın tatil ülkesi yapmak istemiş Romanya'yı.

  Köstence'nin güneyine doğru uzanan Karadeniz sahilinde 1978-79 yılında 800 otel yapılmış. Bu tesisler, şimdi özelleştirme ve restorasyonla kurtarılmayı bekliyor.

  Romanya'nın ikinci büyük ve ilk özel turizm şirketi J'info Tours'un sahibi Pavel Aurel, ‘‘Bu yıl gelen turist sayısı yarıya düştü. Fakat Türkiye'ye göndereceğimiz Romanyalı turist sayısı yine 4.500 olacak’’ diyor.

  KÖSTENCE'DE HAMSİ TAVA

  Köstece sahillerini döven Karadeniz'in deli suları, yeşilin her tonuyla sahile uzanan ormanları Trabzon'u anımsatıyor. Restoranda Köstence'nin geleneksel yemeği hamsi tava ve mısır lapası sunuluyor. ‘‘Biz hamsinin turşusundan, baklavasına kadar herşeyini yapıyoruz’’ deyince şaşırıyorlar...

  Romanyalı dostlarımız da dillerine yerleşmiş Türkçe kelimeleri saymaya başlıyorlar; ‘‘Pabuç, şalvar, çorba, yoğurt, şerbet, köfte, sarma, haydut, bahşiş, susam, bayram, pezevenk ve pek çok Türkçe küfürler... Gülüşüyoruz.

  Drakula'nın ülkesi

  Bükreş'ten karayoluyla 35 dakika uzaklıktaki Drakula'nun şatosunu çıkmadan önce Karpat Dağlarında kartal yuvası gibi uzanan asırlık şatolar ve Kazıklı Voyvoda'nın Drakula romanlarına konu olduğunu öğreniyoruz.

  Fatih'in İstanbul'u aldığı dönemde yaşayan ortaçağın acımasız derebeyi Tepeş'i, Osmanlı Kazıklı Voyvoda, Avrupalı da kan emici (Drakul'un oğlu anlamında) Drakula diye tanıyor.

  Karpatlarda Wallachia'daki şatosundan çevredeki ticareti kontrol eden Drakula Tepeş, hırsız ve katilleri suçun işlendiği yerde kazığa oturtarak cezalandırmasına karşın duygusal biriymiş. Rehberimiz, Drakula'nın tahta döşemeli şatosunda yalnızca yatak odasını taşla döşemesindeki hassasiyete dikkati çekiyor. Şatonun gizli geçitlerinden odadan odaya geçerken ziyaretçilerin gölgesi olup olmadığına bakıyoruz. Drakula bu belli olmaz.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı