EDİRNE HABERLERİ

Romanlardan, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e teşekkür

AA / Salih Baran
16 Ocak 2015 - 11:33Son Güncelleme : 16 Ocak 2015 - 11:34

- Roman Hakları Forumu Başkanı Ulusoy: - "30. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda Romanlarla ilgili alınan karar izim için bir milattır, çok önemlidir" - "Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez'i ziyaret ederek teşekkür ettim"

YEREL HABERLER EDİRNE

AA / Salih Baran

EDİRNE (AA) - SALİH BARAN - Edirne'de gerçekleştirilen, 30. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda, Romanlarla ilgili çalışmaların yoğunlaştırılmasına ilişkin alınan karar, Roman vatandaşları sevindirdi.

Roman Hakları Forumu Başkanı Bahattin Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, istişare toplantısının ardından açıklanan sonuç bildirgesinin 10. maddesinin Romanlarla ilgili olduğunu söyledi.

Bildirgede, müftülüklerin sık sık ayrımcılığa maruz kalan Roman Müslümanlarla ilgili çalışmalarını arttırılması gerektiğinin vurgulandığını belirten Ulusoy, şöyle konuştu:

"Diyanet İşleri Başkanlığımızın Edirne'de yapmış olduğu toplantıda, Romanlarla ilgili çıkan karar bizi çok memnun etti. Tüm il müftülerinin ve Balkan ülkelerinin diyanet işleri başkanlarının Edirne'de yaptığı toplantıda, dezavantajlı Romanlarla ilgili hem Balkanlar'da hem de Türkiye'de yoğun çalışmalar yapılacağının duyurulması biz Romanlar'ı çok mutlu etti. Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez'i ziyaret ederek teşekkür ettim."

Ulusoy, maddi konuların yanında Romanlar'ın maneviyatıyla ilgili çalışmaların da önemli olduğunu vurguladı.

Bundan sonra Diyanet İşleri Başkanlığının Romanlarla ilgili çalışmalarının artmasını beklediklerini dile getiren Ulusoy, şunları kaydetti:

"30. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda Romanlarla ilgili alınan karar izim için bir milattır, çok önemlidir. Roman toplumu olarak gerek eğitim gerekse istihdam konusunda geri kalmış bir toplumuz. Bunlarda yavaş yavaş ilerliyoruz. Bunun bir ayağının da din olduğunu düşünüyorum. Din konusunda da da Roman vatandaşları üzerinde yoğun çalışmalar yapılması gerektiğine inananlardanım. Manevi alanda eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Bu çalışmaların hızlı bir şekilde yapılması taraftarıyım."

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 30. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nın sonuç bildirgesinde, Roman Müslümanların sık sık ayrımcılığa uğrayan kimlikleriyle, tahrip edilen kültürleriyle ümmetin yetimleri mesabesinde kendilerini yalnızlaştırılmış hissettiğini ifade ederek, şunları söylemişti:

"Roman Müslüman kardeşlerimizin gerek Türkiye’de gerekse Balkan dünyasındaki akıbetleri hakkında sorumluluk bilinciyle hareket edilerek müftülüklerimizin, Roman vatandaşlarımıza yönelik çalışmalarını yoğunlaştırmalarının yerinde olacağı dile getirilmiştir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Romanlardan, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e teşekkür hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 11 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Romanlardan, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e teşekkür haberi güncellenecektir.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:23
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   13:29
  • İkindi
   17:18
  • Akşam
   20:18
  • Yatsı
   21:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı