Ege Haberleri

EGE

  Roman çocuklar operayla tanıştı

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  14 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 2011 - 21:33

  İZMİR Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün opera sanatını tanıtmak için düzenlediği konserlerin dördüncüsü, öğrencileri arasında Roman çocukların çoğunlukta olduğu, Ege Mahallesi’ndeki Sakarya İlköğretim Okulu’nda gerçekleşti.

  Salon olmadığı için koridorda düzenlenen konserde tenorlar Hüseyin Genç, Fırat Halavut, bariton Cihan Özmen, basbariton Hasan Taş, sopronalar Melisa Kılıç, Özlem Ateş, alto Nurhan Cinali, piyanoda Sedef Bilgin, çoğunluğu Türkçe parçaları seslendirdi. Yaşamlarında ilk kez opera dinleseler de genelde ritmik sazlara eğilimli Roman öğrenciler, eserleri can kulağıyla dinledi. Elleri ve ayaklarıyla ritim tutan öğrenciler, şarkılara eşlik etti, sanatçıları bırakmak istemedi, bir parça daha söylemeleri için tempo tuttu. Onları kırmayan sanatçılar çocuklarla bir arada olmaktan büyük keyif aldıklarını dile getirdi.

  Özel sınıf açılacak

  Sakarya İlköğretim Okulu Müdürü İsa Aras, öğrencilerinin müziğe olan ilgilerinin küçük yaşta başladığını, birçoğunun enstrüman çalmaya düşkün olduğunu belirtti. Onların bu ilgisinin kendilerini de harekete geçirdiğini kaydeden Aras, “Okulumuzda müzik sınıfı açma aşamasına geldik. Sınıfa ilk etapta 10 keman, bir klarnet, bir de org koyacağız. Öğrencilerimizin ruhlarında müzik var. Bu çocuklar sınıfta yerlerinde duramıyor, sinek vızıldasa oynamaya başlıyorlar. Zaman zaman sessiz olmalarını istediğimde ‘Öğretmenim zaten biz konuşmuyoruz’ diyorlar fakat elleri ve ayakları ile ritim tutmaktan kendilerini alamıyorlar” dedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı