KIRKLARELİ HABERLERİ

"Roman açılımı ile daha görünür olduk"

AA / Özgün Tiran
27.12.2014 - 12:55Son Güncelleme :

- Hükümetin Demokratikleşme Paketi kapsamında yaptığı çalışmalarla Roman vatandaşların sorunlarının çözümüne yönelik önemli adımlar atıldı - İzmir Romanlar Derneği Başkanı Cıstır: -"Roman açılımı ile daha görünür olduk. Çalışmalar, Romanların öz güvenlerinin artmasına katkı sağladı"

AA / Özgün Tiran

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Hükümetin Demokratikleşme Paketi kapsamında yaptığı çalışmalarla Romanların ve sorunlarının daha görünür hale geldiği bildirildi.

İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, açılım sonrasında Romanlara yönelik bir sempati oluştuğunu söyledi. Sempatinin empatiye dönüşmesi gerektiğini belirten Cıstır, şöyle konuştu:

"Roman açılımı ile daha görünür olduk. Çalışmalar, Romanların öz güvenlerinin artmasına katkı sağladı. Mahallelerimiz kentsel dönüşüm merkezi haline geldi. Muhataplık konusunda en üst seviyeye ulaştık. En büyük sorunumuz işsizlik. Devletin bu yönde de çalışma yapmasını bekliyoruz."

- "Sosyal danışmanlık hizmeti geliyor"

Cıstır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Romanlara sosyal danışmanlık hizmeti vereceğini söyledi.

Uygulamanın çok olumlu sonuçlar doğuracağına inandığını aktaran Cıstır, şöyle devam etti:

"Bakanlık, şubat ya da mart ayında bir Roman çalıştayı yapacak. Çalıştay, stratejik eylem planı açısından önemli olacak. Sosyal danışman olarak her ilde dört ya da beşer kişilik gruplar oluşturulacak. Bu gruplarda en az bir olmak üzere Roman vatandaşımız istihdam edilecek. Vatandaşlarımız eğitimden, sağlığa birçok konuyu bu danışmanlara sorarak yardım alabilecek. Bu uygulama 2 ya da 3 yıl bu şekilde denenecek."

Cıstır, Romanların uyuşturucuyla gündeme gelmesinden de rahatsız olduklarını vurguladı.

- Romanlara yönelik çalışmalar

Roman açılımı çalışmaları kapsamında, bu yıl AB Projesi olan "Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Artırılması Operasyonu", 12 ilde uygulanmaya başlanacak.

Romanlara Yönelik Sosyal Politika Ülke Strateji Belgesi ile ilgili çalışmalar da bu yıl sonuçlandırılacak. Roman vatandaşların yaşam tarzlarına uygun sosyal konut uygulamaları devam edecek. Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadıkları yerlerde hizmet vermek üzere sosyal destek merkezleri kurulacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Roman açılımı ile daha görünür olduk" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:34
 • Guneş
  08:25
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:28
Sayfa Başı