Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Roma yıkılacak’ paniği

  Reha ERUS/ROMA
  12.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İtalya başkenti Roma’da dün hayat “deprem söylentileri” yüzünden durdu. 1979’da ölen bir “Deprem Kahini’nin Roma’da 11 Mayıs 2011’de büyük bir deprem yaşanacağı tahminine inanan binlerce kişi kenti terk etti. Esnaf “Kapalıyız” tabelası astı.

  ROMALILAR, yetkililerin, sismologların “Deprem önceden tahmin edilemez” açıklamasına rağmen aylardır sokaklarda, internette konuşulan “Roma 11 Mayıs’ta yok olacak” söylentisine inanıp dün büyük panik yaşadı.
  Panik, 1927 tarihli bir kehanetten çıktı. İtalyan Sivil Savunma Bakanlığı, depremlerin önceden tahmin edilemeyeceğini söyleyerek “Halka sakin olun” çağrısında bulundu. Ancak fısıltı gazetesi, resmi açıklamalara galip geldi. Roma’nın kuzeyindeki L’Aquilam 2009’da 300 kişinin öldüğü depremin acısını yaşayan, iki büyük fay hattında uzanan ülkede, binlerce Romalı dün bir günlüğüne şehri terk edip kırsal bölgelere kaçtı, bazıları parklara akın etti. Her gün trafik çilesinin yaşandığı sokaklarda dün araç sayısı da nisbeten azdı. Çalışanların yüzde 18’i işyerlerini arayarak “Hastayım işe gelemeyeceğim” diye bahane uydurdu. Roma tren istasyonuna yakın Çin mahallesinde esnaf kepenklerini kapattı, “Ciddi aile problemlerimiz var”, “İçeride sayım var, kapalıyız”, “Düğünümüz var” gibi yazılar yazdı. Binlerce aile çocuklarını okula göndermedi./images/100/0x0/55eb3257f018fbb8f8b19d5d
  Madem son gün eğlenelim
  “Bugün son günümüz, eğlenelim” diyerek gençler parti bile düzenledi. Fabio Mengarelli isimli barmen, “İşe gitmeyeceğim. Eğer öleceksem, karım ve çocuklarımla ölmek istiyorum” dedi. Franceso Verselli isimli Romalı ise, Papa’yla aynı kentte yaşadığı için rahat olduğunu söyleyerek “Papa neredeyse, orası güvenlidir. Zarar gelmez” dedi.

  Deprem Kahini’nin işi

  KEHANETİN sahibi Deprem Kahini olarak anılan Raffaele Bendandi. Bendandi, her ne kadar teorisi bilimsel çevrelerce kabul görmese de depremlerin Ay ve gezegenlerin hareketinden kaynaklandığını öne sürdü. 1923 yılında notere gidip 1924 yılının 2 Ocak tarihinde deprem olacağını kaydettiren Bendandi, iki gün gecikmeyle bunu doğru tahmin etti. 1927 yılında Faşist
  lider Mussolini, adamı şövalyelik nişanıyla onurlandırdı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı