« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Roma’yı yakacaklar

Takımlarının Livorno’yu 3-0 yendiği maçta Roma taraftarları faşist diktatör Mussolini posterleri ile gamalı haç flamaları dalgalandırdı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İTALYA’nın ünlü kulübü AS Roma, son dönemde taraftarlarının ırkçı davranışları ve gösterileri nedeniyle zor durumda kalırken, sahasında bu yönde yaşanan olaylar nedeniyle de polisi eleştirdi. Roma’nın önceki gün Livorno’yu 3-0 yendiği Serie A maçı sırasında, Olimpiyat Stadı tribünlerinde ev sahibi takım taraftarları gamalı haç ve ırkçı flamalarla, faşist diktatör Benito Mussolini’nin posterlerini açtı.

Roma Kulübü Müdürü Daniel Prade, "Turnike kontrolleri sadece polis tarafından yapılabiliyor. Biz sadece yetkililere yardımcı olabiliyoruz. Ve şu anda bu ırkçı eylemlerin önüne geçmek için daha fazla ne yapabiliriz bilmiyorum" dedi. Roma Belediye Başkanı Walter Veltroni ise bu tür sembollerin futbolla bağdaştırılmasının doğru olmayacağını belirterek, "Politika statların dışında kalmalı. Özellikle de bir çok ölümlere yol açan ve şiddet içeren nazi görüşünü savunmak. Bu tür davranışlara tölerans gösterilemez" diye konuştu. İtalya’da geçen hafta da Lazio Kaptanı Paolo Di Canio, 11 Aralık 2005’teki Livorno maçında faşist selamı verdiği için 1 maç ceza almıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler