Gündem Haberleri

  Roma sokaklarını işgal ettiler

  A.A.
  10.09.2012 - 22:13 | Son Güncelleme:

  İtalya'nın Sardunya adasındaki Alcoa alüminyum fabrikasında çalışan yüzlerce işçi, fabrikalarının kapatılmasını Roma'da, protesto etti.

  İtalya'da haftalardır yaptıkları eylemlerle dikkati çeken Alcoa işçileri,  fabrikanın sahibi Amerikalı şirketin işletmeyi kapatma kararı ve 31 Aralık'tan  sonra işsiz kalacak olmalarını, bugün de başkent sokaklarında hem protesto etti  hem de hükümetin konuya bir çözüm bulması taleplerini dile getirdi.

  ROMA SOKAKLARINI İŞGAL ETTİLER / FOTOGALERİ

  Sardunya'dan uçak ve feribotlarla başkente gelen yüzlerce işçinin  katıldığı eylem sabah saatlerinde başkentin işlek meydanı Repubblica'dan  başlayıp, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın çevresindeki iki sokağa kadar sürdü.  Yoğun önlem alan güvenlik güçleri, işçileri bakanlık çevresindeki iki sokakta  kordon altına alırken, buradan ayrılmalarına da izin vermedi.

  Bakanlık binası önünde, zaman zaman güvenlik güçleriyle işçiler arasında  arbede yaşandı. Çıkan arbedelerde aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu  toplam 14 kişinin yaralandığı bildirildi.

  Fabrikalarının kapatılacak olmasına tepkili işçiler bir süre oturma  eylemi yaparken, çok sayıda ses bombası patlattı, meşale ve ateş yaktı.

  Protestocu işçilerden Massimo fabrikalarının kapanmasıyla ilgili sorunun  bir an önce çözülmesini sorumlu makamlardan beklediklerini ifade ederek,  “Fabrikanın durmasını değil, çalışmasını devam ettirecek bir çözüm çıkmasını  umuyoruz. Sulcis, İtalya'nın en yoksul vilayeti. İşsizlik yüzde 60 seviyelerinde.  Kapanmasına izin vermemeliyiz. Eğer, burayı kaparsanız başka bir şey yok. Bu  fabrikanın çalışmasını sağlayacak bir yol bulunmalı aksi takdirde orada  yaşanmayacak” dedi.

  Bir diğer işçi Michele ise “Onlar bizim durumumuzu anlamalı. Yoksa  sosyal bir kıyım olacak. Bu işten başka yapacak bir şeyimiz yok. Hükümetin  konuyla ilgilenmesini istiyoruz. Çünkü, anayasada dahi kişinin çalışma hakkından  söz edilir. Bir de tabii protesto düzenleme hakkımız var. Roma'ya, her  gelişimizde tepemizde helikopter, çevremizde çok sayıda polis oluyor. Biz adam  öldürmüyoruz. Kasklarımızla buraya barışçıl bir şekilde protestomuzu yapmak için  geliyoruz. Bu bizim hakkımız” diye konuştu.

  Bu arada, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın dışında bunlar yaşanırken,  içeride ise bakan Corrado Passera, Sardunya Adası Valisi Ugo Cappellaci ve diğer  yetkililerle birlikte işçilerin durumu için toplantıdaydı. Ekonomik Kalkınma  Bakanı Passera'nın, bakan olduğu sürece bu konuyla ilgileneceğini garanti  ettiğini ama konuya taraf herkesin üzerinde çalışması gerektiğini ifade ettiği  basına yansıdı.

  Fabrikada 500'ü direkt olmak üzere dolaylılarla birlikte yaklaşık 1000  kişi istihdam edildiği belirtiliyor.
         

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı