« Hürriyet.com.tr

Roma’da alışverişin ritmi ocakta yükseliyor

Roma’nın şık semtlerindeki mağazalarda ocak ayında alışveriş hızlanıyor. Etiketlerdeki yüzde 70’e varan indirimler caddelerin tansiyonunu yükseltmeye yetiyor. Şehrin alışveriş cenneti Via del Corso ile Piazza di Spagna arasındaki bölge. Prada’dan Gucci’ye, Valentino’dan Bulgari’ye, Furla’dan Dolce e Gabbana’ya tüm ünlü markaların sıralandığı Via dei Condotti’de İtalyan tezgahtarlar size Türkçe sözcüklerle hitap ederse sakın şaşırmayın. Çünkü en iyi müşterileri Türkler.

Burcu ŞATIROĞLU
X
Siz de benim gibi stresinizi alışverişle atanlardansanız, yüzde 70’e varan kış indirimleri hâlâ devam ederken Roma’ya uğramanızı tavsiye ederim. Ünlü, Roma Caput Mundi (Roma Dünya’nın Merkezidir) deyimi, şehrin antik dönemlerden beri sadece ticari değil aynı zamanda adli, politik ve dini merkez olduğunu gösteriyor. Roma’nın forum denilen ünlü meydanlarındaki yapılar özellikle 2’nci yüzyıldan itibaren gelişmiş. Bugünkü alışveriş merkezlerinin öncüsü olmuş. Traiano Forum’daki Traiano Marketleri ilk örnekler arasında. Beş katlı yapının her katında farklı türde ürünler satılır, alışverişler felsefi sohbet eşliğinde yapılırmış. Neron’un antik dönem enstrümanı lir çalarken şair Virgilio’dan şiirler okuduğu, “muhteşem gösteri” dediği Roma’nın cayır cayır yandığı günlerden bugünlere gelelim şimdi...

ŞIK AYAKKABI VE AKSESUVARLAR

Artık ülkemizde tüm dünya markaları uygun fiyatlara bulunabiliyor. “Roma’dan almaya, Türkiye’ye taşımaya değer ne bulabilirim” diye düşünüyorsanız, ünlü alışveriş caddesi Via del Corso’daki Alberto Sordi Pasajı’na uğramanızı tavsiye ederim (Galleria Alberto Sordi No: 53). 1872’de yapımına başlanan, 1922’de sinema ve tiyatro olarak açılan pasajın ilk adı Galleria Colonna’ydı (Sütun Pasajı). İsmini, önündeki Colonna Meydanı’na (Piazza Colonna) 2’nci yüzyılda dikilen kabartmalı sütundan almıştı. 2003’te pasaj restore edildi, aynı yıl ölen ünlü komedyenin adı verildi. Sordi, 1954 yapımı Roma’da bir Amerikalı filmindeki spagetti yeme sahnesiyle hafızalara kazınmıştı. Pasajdaki ünlü mağazalardan Guess by Marciano’da şık ayakkabı ve aksesuvarlarını bulacaksınız. Rinascente, birçok ünlü İtalyan markasının ürünlerini satıyor. Çantacı Coccinelle (Uğurböcekleri), Calvin Klein, Zara, T Store Trussardi, Massimo Dutti, Pinko diğer ünlü mağazalar. Pasajda gün boyu gruplar konser veriyor. Alışveriş yorgunluğunuzu bir kafede oturup, espresso eşliğinde müzik dinleyerek atabilirsiniz.

MODANIN KALBİ CONDOTTI’DE ATIYOR
/images/100/0x0/55eacdc2f018fbb8f897b807
Pasajdan çıkıp Via del Corso boyunca yürüyün. Bu cadde ile Piazza di Spagna (İspanyol Merdivenleri) arasında kalan sokaklar Roma’nın alışveriş cenneti. Caddede birçok ünlü mağazaya rastlayacaksınız: Sports Staff (No: 172/A), Calzedonia (No: 106), DADADA (No: 500), Celyn b (No: 35), Diesel (No: 186). Yakınlardaki Via Frattina’nın popüler mağazaları Luisa Spagnoli (No: 84), Max Mara (No: 28). Eğer zamanınız varsa, bu bölgedeki Cesare Paciotti (Via Bocca di Leone 92), Missoni S.P.A (Piazza di Spagna 78), Ferrari Store’a (Via Tomacelli 147) da uğrayabilirsiniz. Roma’nın en şık ve lüks markaları Via dei Condotti’de. Bu caddede Prada’dan Gucci’ye, Valentino’dan Bulgari’ye, Furla’dan Dolce e Gabbana’ya tüm ünlü markaların mağazaları sıralanıyor. Eğer tezgahtarlar sizinle Türkçe konuşmaya başlarsa şaşırmayın. Caddenin iyi müşterileri Türkler. Bazı tezgahtarlar ezberledikleri birkaç cümleyle müşterilerine yardımcı olmaya çalışıyor. İtalya’da hizmet sektörünün Türkiye’deki kadar iyi olmadığı göz önüne alınırsa, alışılmadık bir durum bu...
Piazza di Spagna’dan çıkılabilen bir başka cadde Via del Babbuino. İsmini Roma’lıların “Er Babuino” dedikleri mitolojik deniz kahramanı heykelinin bulunduğu çeşmeden alıyor. Caddenin ünlüleri Emporio Armani (No: 138), Tiffany&Co (No: 118) ve Channel (No: 98). Babuino heykelinin bulunduğu Caffè Canova-Tadolini’de (No: 150/A) içeceğiniz bir kadeh Rossini ile vücudunuzu dinlendirirken konservatuvar mezunu sokak müzikçilerinden ruhunuza masaj yaptıracak ezgiler dinleyebilirsiniz. Antika meraklıları bu caddeye açılan Via Margutta’da aradıklarını bulabilir. Tarihi atmosferden çıkıp, günümüzü yaşamak isterseniz antikacıların arasındaki TAD Store’a (No: 155/A) girebilirsiniz. Geniş kozmetik ürünü seçenekleri, ünlü markaların tekstil ürünlerinin yanı sıra kumaş ve ev dekorasyon eşyaları da satılıyor. Soluklanmak istiyorsanız Tad Caffè’de oturun, sıcak çikolata ve portakal özlü çayla ağzınızı tadlandırın.
Ünlü markalar açısından zengin caddelerden biri de Via Cola di Rienzo (Metro: A Ottaviano durağı). Bu cadde ve yakınındaki Via Ottaviano’da ünlü markaların yanı sıra ismi pek duyulmamış yetenekli modacıların ürünlerini bulabilirsiniz.

ANTİKA AVCILARININ ADRESİ PORTA PORTESE

Roma’nın en büyük bitpazarı her pazar sabahı Trastevere Mahallesi’nde kuruluyor. Yeni ürünlerin de satıldığı Porta Portese’de doyasıya pazarlık edebilirsiniz. Hırsızsız pazar olmaz, aman çantanıza dikkat! Pazar saat 14.00’te kapanıyor. Trastevere’ye metroyla gidecekseniz ilk durak Termini istasyonu. Buradan 40 ya da 64 numaralı otobüslerle Largo Argentina’ya geçip, meydandaki tramvaya binerek Ippolito Nievo durağında inin. Şehrin diğer büyük pazarı her gün kurulan S.Giovanni. (Metro: A Hattı, S.Giovanni Durağı)

ÇOCUKLARA OYUNCAK

Her yıl Noel’den, 6 Ocak Cadılar Bayramı’na (Befana) kadar, Navona Meydanı’nda (Piazza Navona) çocuklar için panayırlar kurulur. Meydandaki Al Sogno (No: 53) mağazasında her türlü peluş ve porselen bebek bulabilirsiniz. Aynı meydandaki Berte S.a.S Giocattoli’de (No: 108) her çeşit oyuncak satılır. El yapımı oyuncaklara meraklıysanız meydana yakın Città del Sole’ye (Via Della Scrofa No: 65 - 66) uğrayın. Alfredo türü makarnanın doğduğu restoran Alfredo Alla Scrofa da aynı sokakta. Gelmişken bir kadeh chianti şarap eşliğinde Alfredo Fettucini taze makarnayı tadabilirsiniz. Kapısındaki bankta oturan Pinokyo heykeliyle karşılaşacağınız Pinocchio, ev aksesuvarları satılan bir mağaza. (Via dei Pastini No: 98)
Oyuncak ve giysi alışverişini bir arada yapmak isteyenlere Disney Store’u tavsiye ederim. Venedik Meydanı’nı (Piazza Venezia), her sene yılbaşının kutlandığı Popolo Meydanı’na bağlayan Via del Corso’da (No: 186). Ünlü çocuk giyim mağazası La Cicogna (leylek), Via del Corso’nun paraleli Via Frattina’da. Maket uçak, otomobil, gladyatörler Termini Garı’nın yakınındaki oyuncakçı Simoncini’de bulunabilir. (Via delle Terme di Diocleziano No:31)

ŞAPKASIZ EVDEN ÇIKMAYANLARA

Aşıklar Çeşmesi, Roma’nın en güzel çeşmelerinden biridir. Roma’ya tekrar gelmek istiyorsanız, ünlü ritüeli tekrarlayın: Çeşmeye sırtınızı dönün, sağ elinizle sol omzunuzun üstünden para atın. Daha sonra Piazza di Trevi’deki Borsalino’ya (No: 82) uğrayın. Birbirinden güzel fötr şapkalardan alın. (Metro: A Barberini durağı) Çok ilginç ve bol şapka çeşidi bulunduran başka bir adres de Viale Trastevere No: 109.

MOTOSİKLET TUTKUNLARINA

Kask, eldiven, ceket gibi motosiklet aksesuvarlarını, Gusman Moto’da bulabilirsiniz. (Termini istasyonundan 90, 60 numaralı otobüs) Bir başka seçenek Via Marmorata No: 151’deki Marmorata Freedom Machine (Metronun B hattındaki Piramide durağında inip 3 ya da 75 numaralı otobüse bineceksiniz). Metrodan iner inmez karşınıza çıkacak Mısır Piramitleri örneği MÖ 1’inci yüzyılda Caio Cestio ismindeki bir zenginin adına yapılmış. Son olarak da Jül Sezar’ın çok güvendiği Brütüs tarafından öldürülürken “Sen de mi Brütüs” dediği meydan, Largo Argentina’ya uğrayabilirsiniz. Buradaki Ducati Caffé’de bir çay ya da kahve molası verebilirsiniz. Kafenin içinden de geçilebilen Ducati motosiklet ve aksesuvarları bölümüne de göz atabilirsiniz. (Via Delle Botteghe Oscure No: 35)

Kaynak: Burcu ŞATIROĞLU

Tarihi Kalıntılar Arasında "Yükseklerde" Yürüyoruz
Mersin Doğu Akdeniz'in Yıldızı Olabilir
Marka Kent Mersin Yolunda
Mersin Cennetten Bir Köşe
Ulusal Anlamda Turizm Bilinci Oluşuyor
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en havalı 10 mahallesi