Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Roj TV'nin yayını kesildi

  İHA
  20.01.2012 - 21:09 | Son Güncelleme: 20.01.2012 - 10:04

  Eutelsat uydu şirketi, Danimarka’da mahkemenin "Roj TV’yi, terör örgütü PKK’nın yayın organı" olarak kabul etmesi dolayısıyla, bu kanalın uydularından yaptığı yayını durdurma kararı aldı.

  Eutelsat’tan yapılan yazılı açıklamada, Danimarka’da mahkemenin Roj TV ile ilgili 10 Ocak’ta bir karar verdiği, söz konusu televizyonun Avrupa Birliği tarafından da terör örgütü olarak tanınan PKK ile yapısal ve işlevsel bağının belirlendiği belirtildi. Açıklamada, bu sebeplerden ötürü Roj TV’nin Eutelsat uydusundan yaptığı yayını durdurma kararı alındığı ifade edildi.

  DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KARARI DEĞERLENDİRDİ

  Konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Danimarka’da Roj TV ile ana şirketi Mezopotamya Yayıncılık aleyhine 2005 yılında başlatılan soruşturma süreci sonucunda, 10 Ocak 2012 tarihinde Kopenhag Şehir Mahkemesi’nce alınan karara ilişkin görüşlerin aynı gün yapılan Bakanlık açıklamasıyla duyurulduğu hatırlatıldı. Mahkeme tarafından alınan kararda PKK’nın terörist örgütü niteliğinin teyit edildiği belirtilen açıklamada, Roj TV’nin PKK adına propaganda yaptığı, terörizmi ilerlettiği ve kanalın PKK tarafından kontrol ve finanse edildiğinin ifade edildiği, Roj TV’nin PKK ile bağlantısının açıklıkla ortaya konduğunun kaydedildiği vurgulandı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

  "İlgili uydu şirketinin, yukarıdaki gerçeklerden hareketle, Roj TV’nin kendi uyduları üzerindeki varlığına son verme yolunda aldığı kararı ve dağıtım şirketlerine Roj TV’nin yayınlarını sona erdirmeleri yönündeki çağrısını, konuya ilişkin dava sürecinde teyit edilen ve mahkeme kararıyla hüküm altına alınan tespitlerin doğal bir gereği olarak değerlendirmekteyiz. Alınan bu kararın mahkemede hükme bağlanan sonuçla uyumlu olduğu kanaatindeyiz."   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı