Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Roj TV’yi kapatmak yargının işi

  ANKARA
  04.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.05.2011 - 00:53

  Danimarka Dışişleri Bakanı Lene Espersen, PKK ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle Roj TV’nin kapatılmasına ilişkin, “Danimarka’da mahkemeler bu tür kararları veriyor, bakan değil” dedi.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Danimarkalı meslektaşı Espersen ile Dışişleri Bakanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Roj TV’nin kapatılmasına ilişkin sürecin ağustos ayında mahkemeye gideceğini ve son kararı yargıçların vereceğini belirten Espersen şöyle konuştu: “Danimarka’da mahkemeler bu tür kararları veriyor, bakan değil. Mahkemeler politikadan tamamen bağımsızdır. Siyasi sistemler bu sürece müdahale yapamaz. Dava şu aşamada bekletiliyor. Savcı kanıtları inceliyor. Mahkemeye iletince, karar verilecek. Bu Türkiye’de ilgi ve endişe toplayan bir durum. Ama her şey kanunlara uygun çalışılıyor.”

  Teröre karşı birlik

  Davutoğlu da şunları söyledi:
  “Türkiye ve Danimarka arasında özellikle terörle mücadelede çok yakın bir işbirliği var. Terörü teşvik eden yayınlar yaptığı gerekçesiyle Roj TV için başlatılan hukuki süreci yakından takip ediyoruz. Bin Ladin’in öldürülmesi terörizmle mücadele bağlamında önemli bir dönüm noktasıdır. Beklediğimiz bütün müttefiklerin ve dünyanın bölgesel terör örgütlerine karşı da aynı kararlılığı sürdürmeleri ve aynı dayanışma içinde olmaları.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı