Dünya Haberleri

DÜNYA

  Roj TV iyice köşeye sıkıştı

  Ünsal Turan/KOPENHAG/DHA
  27 Mayıs 2010 - 15:56Son Güncelleme : 27 Mayıs 2010 - 16:14

  Danimarka’nın yüksek tirajlı Berlinske Tidende Gazetesi, büyük yankı uyardıran Roj Tv-PKK bağlantısı haberine bugün yeni belgelerle devam etti. Gazete, Roj TV yönetim kurulu başkanı ve muhasebecisinin de PKK yönetimi ile görüştüğünü resimle ispatladı.

  KÜRT ASILLI VEKİLİN PKK İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI-WEB TV

  Danimarka’nın Berlingske Tidende gazetesi Roj Tv ve PKK bağlantısıyla ilgili yeni delliler yayımladı. Gazetede bugün yayımlanan resimde, Roj Tv Yönetim Kurulu Başkanı Danimarkalı Henrik Caprani Winkel, Brüksel’de Remzi Kartal ve Üzeyir Baydar ile görüşme halinde görülüyor.

  Berlingske Tidende gazetesinde yer alan haberde, "Henrik Caprani Winkel çok açık bir dille „hiçbir zaman » diyerek, Roj Tv PKK bağlantısını ve kendisinin bu konuda bilgisi olduğunu inkar etmişti. Oysa bugün yayımladığımız resimde Roj TV yönetim Kurulu Başkanı PKK’nın üst düzey iki yöneticisi ile Berçika’da yaptığı görüşmede görülüyor.

  Şimdi PKK’nın siyasi kuruluşu Kongra-Gel’in başkanı olan Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar o zaman PKK’nın Avrupa başkanıydı. Her ikisi hakkında Belçika’da terör örgütün üyesi olmak, sahte pasaport düzenlemek, haraç toplamak suçlarından dava açılmıştı.
  Görüşme resminde, Roj TV’nin muhasebecisi Flemming Nejstgaard da yer alıyor. O da PKK'lılarla görüştüğünü inkar etmişti» cümlelerine yer erildi.

  ROJ TV YÖNETİCİLERİ ŞİMDİ SIKIŞTILAR

  Sosyal Demokrat Parti Hukuk Sözcüsü Karen Hakkerup, yeni delillerin kendilerinde şok tesiri yarattığını belirterek «Roj Tv yöneticileri şimdi sıkıştılar. Şimdiye kadar saklamaya çalıştıkları terör grubu ile bağlantıları tamamen belgelenmiş oldu. Adalet Bakanı Berfoed bize bu ilişkilerin hesabını vermek zorunda. Danimarka Halk Partili, Hukuk Komisyonu Başkanı Peter Skaarup ile birlikte bakanı komisyonda hesap vermeye çağırdık »dedi.

  BAKAN BERFOED DHA’YA YAZILI AÇIKLAMA GÖNDERDİ

  Adalet Bakanı Lars Berfoed, Roj Tv konusuyla ilgili olarak kendisinden istediğimiz randevuya yazılı cevap verdi. Basın danışmanı Troels Kroeg aracılıĞI ile DHA’ya bir mail gönderen Berfoed, "Konuyla ilgili yeni bir adım atmadan önce, savcılığın soruşturmayı tamamlamasını bekliyorum. Bu nedenle şu anda bir şey söylemem doğru olmaz. Bilindiği gibi Kopenhag Polisi ve Kopenhag Devlet Başsavcılığı, Türk makamlarının suç duyurusu üzerine ROJ TV’nin yasadışı faaliyetleri olup olmadığını inceliyor. Ben de savcılığın davayı sonuçlandırmasını bekliyorum. Bu nedenle şu anda bir şey söylemem doğru olmaz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı