Dünya Haberleri

  Roj’a patron Apo’ya koruma

  Ünsal Turan/Kopenhag
  31.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir dönem, Abdullah Öcalan’ın korumalığını ve asistanlığını yapan Kürt asıllı İsveç vatandaşı 51 yaşındaki İbrahim Ayvaz’ın Roj TV’nin ortaklarından olduğu ortaya çıktı. Haberi manşetten veren Danimarka’nın en eski gazetesi Berlingske Tidende, İbrahim Ayvaz yönetim kuruluna girdikten sonra Roj TV Yönetim Kurulu Başkanı Henrik C. Winkel’in yetkilerini yitirdiğini öne sürdü.

  DANİMARKA makamlarına 2004’ten bu yana Roj TV’nin Avrupa Birliği’nce terör örgütü sayılan PKK’nın yayın organı olduğunu kanıtlamaya çalışan Türkiye’nin sonuçsuz kalan girişimleri Danimarka’nın Berlingske Tidende Gazetesi’ndeki delillerle güçlendi. Gazetenin haberine göre, 1998’de PKK’ya katılan ve Abdullah Öcalan’ın korumalığı ve asistanlığını yapan Kürt asıllı İsveç vatandaşı 51 yaşındaki İbrahim Ayvaz, Roj TV’nin ortaklarından.

  Yüzde 20’si onun
    
  İsveç’te iş adamı olan İbrahim Ayvaz 2008 yılında, Roj TV hisselerinin yüzde 20’sini de satın almış. Roj TV Yönetim Kurulu Başkanı Henrik C.Winkel de, İbrahim Ayvaz yönetim kuruluna girdikten sonra yetkilerini yitirmiş. Roj TV’nin Kopenhag’ın H.C Andersens Boulevard Caddesi’ndeki bürosuna gelerek toplantılara katılan İbrahim Ayvaz’ın, Abdullah Öcalan’ın genç sevgilisi ile birlikte, onun hakkında çok geniş bilgilere sahip olan az sayıdaki insandan biri olduğu belirtiliyor.
  /images/100/0x0/55ea6560f018fbb8f87d2f3b   
  En eski gazete

  PKK-Roj TV bağlantısını kanıtlayan son belgeyi 1749’da kurulan, Danimarka’nın en eski gazetesi Berlingske Tidende yayınladı. Berlingske Tidende, dünyanın en eski 8 gazetesinden biri ve 5.5 milyon nüfuslu Danimarka’da günde 100 bini aşkın tiraj yapıyor. Danimarka’nın yayın iznini iptal etmesi durumunda başka hiç bir ülkeden yayın izni alamayacağını bilen PKK’ya bağlı yayın organları ise Berlingske Tidende’nin Türk hükümetiyle işbirliği yaptığını öne sürdü. Danimarka’daki Kürt asıllı işadamları ise son delillerle PKK’nın paniğe kapıldığını söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir Kürt işadamı da terör örgütünün Danimarka’daki çetelere silah ve uyuşturucu temin ettiğini, elde edilen gelirin de Kürt halkının Kürt Kültür Fonu’na bağışı gibi gösterildiğini öne sürdü.

  Yine sessizler  

  Kopenhag’daki Türk Büyükelçiği konuyla ilgili olarak Danimarka makamlarının alacağı kararı bekliyor. Delillere rağmen Danimarka Adalet Bakanı Lars Berfoed ile Başbakan Lars Lökke Rasmussen’in kamuoyunu rahatlatacak bir açıklama yapmamaları eleştirilere yol açıyor. İktidarı dışarıdan destekleyen aşırı sağ Danimarka Halk Partisi, muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti ve Radikal Parti, Adalet Bakanı Berfoed’in Parlamento Hukuk Komisyonu’na hesap vereceğini ancak bu süre içersinde kamuoyu ve siyasetçileri rahatlatacak bir açıklama yapması gerektiğini savundular. Halk Partili Hukuk Komisyonu Başkanı Peter Skaarup ise Danimarka hükümeti bu konuda sessiz kaldıkça ülkenin dünyada prestij kaybedeceğini savundu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı