Rohm and Haas Türkiye'de üretime başladı

ANKA
24 Ekim 2008 - 15:26Son Güncelleme : 24 Ekim 2008 - 15:26

Özel kimyasal maddeler başlığı altında PVC, boya, plastik katkı maddeleri ve akrilik yapıştırıcılar alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan ve geçen yılki cirosu 8.9 milyar dolar olarak açıklanan ABD menşeili Rohm and Haas, İstanbul Gebze’de Polisan ortaklığıyla bir yıl önce temelini attığı üretim tesisini hizmete açtı.

Yılda 40 bin ton üretim kapasitesine sahip bulunan tesis Türkiye’de PVC, boya ve yapıştırıcılar alanında nihai ürün üreten firmaların plastik katkı maddesi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra bölge ülkelerine de ihracat yapmayı hedefliyor.

Türkiye’deki faaliyetleri hakkında bilgi vermek üzere İstanbul’da düzenlenen basın toplantısına Rohm and Haas’ın operasyonlardan sorumlu dünya Başkanı Pierre R. Brondeau, Başkan Yardımcısı ve Orta, Batı Avrupa ve Türkiye Direktörü Jean-Francois Mayer’in yanı sıra Başkan Yardımcısı ve Paketleme ve İnşaat Malzemeleri Grup Direktörü Patrice Barthelmes katıldı.

"PVC PAZARI ÇOK CANLI, 2010’DA SATIŞIMIZ İKİ KATINA ÇIKAR"

Rohm and Haas Başkanı Brondeau, Türkiye’deki tesisin 20 milyon dolara mal olduğunu açıklayarak, şöyle dedi:

“25 yılın ardından ilk kez bir ülkede sıfırdan ve en yüksek teknolojiyi kullanarak bir fabrika açmış bulunuyoruz. Bu Rohm and Haas için çok önemli bir adım. 2003’te yola 5 mimyon dolarlık bir satış rakamıyla çıktık. 2008 sonunda 100 milyon dolarlık bir satışa ulaşmış olacağız. 2010 için hedefimiz de bu rakamı iki katına çıkararak 200 milyon dolarlık bir satış büyüklüğüne ulaşmak. Eğer çok önemli bir finansal kriz olmazsa bu hedefe kesinlikle ulaşacağımızı düşünüyoruz. Türkiye’de PVC pazarı çok hızlı büyüme içinde. Kapasitemiz yurt içi talep yanı sıra ihracata yönelebilecek kadar büyük”

"GEBZE STRATEJİK ÖNEME SAHİP”

Pierre Brondeau, yaptığı konuşmada 1909 yılında ABD Philadelphia’da kurulan Rohm and Haas’ın temel faaliyet alanlarının Kuzey Amerika,Avrupa,Latin Amerika ve Asya-Pasifik bölgesi olduğunu, 27 ülkede 100’den fazla tesise sahip bulunduğunu ve toplam 16 bin 500 kişinin çalıştığını söyledi. Brondeau, bu yılı 10 milyar dolar, 2010 yılını da 11-12 milyar dolarlık satış rakamı ile kapatmayı hedeflediklerini kaydetti. Brondeau, İstanbul ve Gebze’nin Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan stratejik bir konumda bulunduğunu ve bu nedenle kendileri için de stratejik bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

“KRİZİ 2006’DA ÖNGÖRDÜK VE YENİ PAZARLARA YÖNELDİK"

Brondeau, şirketin Kuzey Amerika ve Avrupa bölgesinde çok başarılı bir performans gösterdiğini ve yıllık yüzde 7-12 gibi büyüme oranları yakaladığını işaret ederek, şöyle devam etti:

“Biz daha 2006’da her şey iyiyken şimdiki küresel krizi öngörmeye ve bu bölgede ekonominin yavaşlama içine gireceğini hissetmeye başlamıştık. Bu nedenle Kuzey Amerika ve Avrupa yanı sıra odak noktamızı gelişmekte olan ülkeler pazarlarına yönlendirme kararı almıştık. Rusya, Çin, Hindistan, Güneydoğu Asya, Orta ve Doğu Avrupa ve Türkiye bu yeni odaklanacağımız pazarlar olarak belirlendi.

Dolayısıyla bu süreçte esas büyüme odağımız Türkiye’nin de içinde bulunduğu bu gelişmekte olan pazarlar olacak. Türkiye’deki tesisimiz, Türkiye pazarına hizmet etmenin yanı sıra, Polonya ve Rusya da dahil tüm Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine ve Orta Doğu’ya ithalat platformu olarak kullanılacak”

Brandeau, soruları yanıtlarken ,mevcut krizin geçmiştekilerden farklı olduğunu hatırlatarak, 2009 yılının özellikle kimya sektörü için zor geçeceğine işaret etti. Brandeau, “2009 yılında bir takım kayalara çarpılacak belki, ama herhangi bir şirket bu krizden kurtulacaksa o şirket Rohm and Haas olacaktır” dedi.

Brandeau, gelecek dönemde Dow Chemical şirketi ile bir ortaklığın söz konusu olacağını belirterek, bu ortaklığın teknoloji portföyünü ve şirket boyutlarını geliştirme anlamında kendilerine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

"ÇEVREYE ÇOK SAYGILIYIZ VE HİÇ ATIKSIZ TESİS İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Rohm and Haas Başkanı Brondeau, şirketin çevresel faktörlere büyük önem veren bir şirket olduğunu hatırlatarak “ Yılda 300 milyon dolar araştırma ve geliştirme bütçemiz var. Sürdürülebilir kalkınma için harcadığımız kaynak ise yılda 150 milyon dolar düzeyinde. Sivil toplum kuruluşları ile sürdürülebilir kalkınma için her zaman işbirliği içindeyiz. Hindistan’da şimdi yeni bir konseptle hiç atık üretmeyen bir tesis üzerinde çalışıyoruz. Her yerde ve Türkiye’de de çevreye karşı çok saygılı bir kuruluşuz. Solvent yerine su bazlı kimyasalları tercih ediyoruz ve bu ürünleri geliştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE RUSYA’YI GEÇTİ”

Orta ve Doğu Avrupa ile Türkiye Bölge Direktörü ve Başkan Yardımcısı Jean-François Mayer ise konuşmasında, Avrupa’da Türkiye dahil 14 ülkede 37 fabrikaları bulunduğunu, 2003 yılında 5 milyon dolar olan ve Türkiye’de ayrıca Polisan ile ortak yatırım içinde olduklarını şunları söyledi:

“Bu heyecan verici projeden büyük bir gurur duyuyoruz. Türkiye, şirketimiz için stratejik bir gelişme bölgesinde yer alıyor. Tesisimiz aynı zamanda Türkiye pazarına olan bağlılığımızın da başarılı bir kanıtıdır. Önemli bir üretim kapasitesi, ürün yelpazesi ve bölgesel satış-pazarlama uzmanlığımız ile Rohm and Haas’ın Türkiye’deki lider konumunun güçleneceğine inanıyoruz” . Paketleme ve İnşaat Malzemeleri Grup Direktörü Patrice Barthelmes de konuşmasında Türkiye’nin bu alanda yakaladığı büyüme hızı ile Rusya’nın önüne geçtiğini ve PVC alanında Avrupa pazarının 3’üncü büyük ülkesi olduğunu kaydetti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı