Rogoff: Türkiye’nin kredibilitesi artıyor

Hürriyet Haber
07.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

IMF eski Baş Ekonomisti Prof. Kenneth Rogoff, Türkiye’nin, makro ekonomik iyileşme ve siyasi istikrar sonucu uluslararası piyasalardaki kredibilitesinin yükseldiğini söyledi. Rogoff, bir yandan ekonomik büyüme ve reformları gerçekleştirmek isteyen Türkiye’nin, artan nüfusa istihdam yaratması da gerektiğini, bütün bunları da küresel rekabet içinde gerçekleştirme zorunluluğunda olduğunu kaydetti.

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) eski Baş Ekonomisti Prof. Kenneth Rogoff, Türkiye’nin, makro ekonomik iyileşme ve siyasi istikrar sonucu uluslararası piyasalardaki kredibilitesinin yükseldiğini söyledi. Halen Harvard Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan ve dünyanın önde gelen ekonomistleri arasında gösterilen Prof. Kenneth Rogoff, A.A muhabirinin Türkiye ekonomisine ilişkin sorularını yanıtladı. Enflasyonun tek haneli rakamlara düştüğünü ve ilk çeyrekte biraz dirençle karşılaşsa da düşüşün devam edeceğini belirten Rogoff, ekonomik büyümenin de yüzde 5’in altına inmeyeceğini kaydetti. "Türkiye’nin uluslararası piyasalardaki kredibilitesi yükseliyor. otomotiv başta olmak üzere ihracat büyük bir dinamizm gösteriyor, Türkiye’nin ihracat kapasitesini daha da arttıracağına inanıyorum" diye konuşan Rogoff, şöyle devam etti: "Türkiye, diğer yükselen piyasaların sahip olduğu petrol ve diğer tabii kaynaklara sahip değil, doğal kaynak zengini olmamasına rağmen güçlü bir ekonomik büyüme sağlamayı başardı. AB sürecindeki reformlar ve küresel entegrasyon, Türkiye’nin Asya tarzı bir ekonomik büyüme yakalamasına neden oldu."

UFUKTAKİ BULUTLAR: Türkiye ekonomisinin önündeki risklere de dikkat çeken Rogoff, "ufuktaki bulutlar" olarak nitelendirdiği riskler konusunda şunları söyledi: "Ufukta iki bulut görünüyor, bunlardan birisi, yüzde 6’lar düzeyindeki cari işlemler açığıdır. Doğrudan yabancı sermaye girişindeki artış ile finanse edilmesine ve bu finansman düzeyinde de bir sıkıntı görülmemesine karşın, yüksek düzeydeki iç ve dış borç yapısı, Cari işlemler açığında huzursuz bir durum yaratıyor. Küresel olumsuz bir gelişmenin neden olabileceği borç kaynaklı bir ekonomik kırılganlığa dikkat etmek gerekir. Bu arada, başta likidite bolluğu olmak üzere küresel ekonomideki gelişmeler, Türkiye ekonomisinin yararına bir gelişme gösteriyor. Ufuktaki ikinci bulut, güçlü ekonomik büyüme sürecindeki durgun, esnek olmayan reel ücret düzeyi. Bu sadece Türkiye’nin sorunu değil, Çin ve Hindistan dışında birçok ülke de, hatta ABD’de bile benzer soruna sahip bulunuyor. Yani, ücret düzeyleri, Çin ve Hindistan dışında ülkelerin rekabet edebilmelerine imkan tanımıyor, yeterli düzeyde esnek ücret sistemi bulunmuyor."

TÜRKİYE-IMF: Prof. Rogoff, bir yandan ekonomik büyüme ve reformları gerçekleştirmek isteyen Türkiye’nin, artan nüfusa istihdam yaratması da gerektiğini, bütün bunları da küresel rekabet içinde gerçekleştirme zorunluluğunda olduğunu kaydetti. IMF destekli programın başarıyla götürüldüğünü belirten Rogoff, IMF tarafından istenilen reformları, zaten AB çerçevesinde yapmak durumunda olan Türkiye’nin, IMF’nin başarılı bir üyesi olduğunu vurguladı. Rogoff, tüm resme bakıldığında, halen ekonomik risklerin bulunmasına karşın, Türkiye’nin, 2-3 yıl öncesine göre çok daha parlak bir resim çizdiğini kaydetti.

ABD VE DOLAR: Prof.Rogoff bu yıl, ABD ekonomisinin yavaşlayacağını belirtirken, ABD Doları’nın değer kaybedebileceğini, Euro’nun ise değer kazanacağını ifade etti. Rogoff, ABD’deki yatırım ortamının cazip olmaması nedeniyle, yabancı yatırımcıların, Türkiye başta olmak üzere, gelişmekte olan ülkelere yöneldiğini ifade etti. Halen Harvard Üniversitesi Ekonomi Profesörü olan Rogoff, IMF’den önce, ABD Merkez Bankası FED yönetim Kurulu’nda da çalıştı. ABD Yönetimine, ekonomi konusunda danışmanlık yapan Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu’nun da üyesi olan Rogoff’un, uluslararası ekonomi, döviz kuru politikaları, uluslararası borçlanma konularında araştırmaları bulunuyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı