Roche’tan 20 bin kutu Tamiflu geliyor

Hürriyet Haber
16.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.10.2005 - 22:47

Roche Türkiye’ye 200 bin doza karşılık gelen 20 bin kutu kuş gribi ilacı Tamiflu gönderecek. Firma Dünya Sağlık Örgütü’ne de 3 milyon kutu kuş gribi ilacı bağışlama kararı aldı. Uzmanlar ilacın ana hammaddesi olan yıldız anasonun sadece Çin’de yetiştiğini, üretim için bol miktarda yıldız anasona ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

KUŞ gribine karşı şu ana kadarki en etkili ilacı üreten Roche Grubu, ‘Acil Yanıt Stoğu’ adıyla Dünya Sağlık Örgütü’ne 3 milyon kutu kuş gribi ilacı bağışlarken, 200 bin doza karşılık gelen 20 bin kutu grip ilacını da Türkiye’ye gönderme kararı aldı. Roche Grubu’ndan yapılan açıklamada, bağışlanan ilaç stokunun olası bir salgın durumunda ne şekilde ve ne zaman kullanılacağına ilişkin tüm karar verme yetkisinin Dünya Sağlık Örgütü’ne ait bulunduğu belirtildi. Açıklamada Roche’un bazı kümes hayvanlarında H5N1 virüsüne rastlanmasının ardından 200 bin doza karşılık gelen 20 bin kutu grip ilacını Türkiye’ye gönderme kararı aldığı bildirildi. İlaçların pandemi (salgın) sırasında, hayati risk taşıyan kişilere antiviral tedavi amacıyla kullanılacağı ifade edildi.

HİSSELERİ DEĞER KAZANDI:

Türkiye’de kuşlarda görülen bazı vakalar dışında hastalığın insanlara da geçtiğine ilişkin şimdiye değin herhangi bir kanıta rastlanmadığı belirtilen açıklamada, ‘Roche, kuş gribi ile ilgili olarak geçtiğimiz hafta da Sağlık Bakanlığı’na 5 bin kutu grip ilacı bağışlamıştı. Tavuk Gribi tehlikesine karşı hükümetler Roche’un Tamiflu ilacını almaya başlayınca Roche hisseleri geçtiğimiz hafta içinde uluslararası borsalarda yüzde 15 oranında değer kazandı.

İLACIN HAMMADDESİ ANASON:

Kuş gribinin bilinen tek ilacı olan Tamiflu’nun hammaddesinin Çin’de nadir olarak bulunan yıldız anason isimli bitkinin tohumları olduğu öğrenildi. Sadece Çin’de yetişen ve küçük bir ağacın meyvesi olan yıldız anason, ördek yemeklerini tatlandırmak ve karın ağrısını tedavi etmek için kullanılıyordu. Bitkinin Avrupa genelinde de çeşitli marketlerde satıldığı belirtildi. Mart ve mayıs aylarında toplanan yıldız anasonlar, ilaç için kullanıma hazır hale gelene kadar yaklaşık 1 yıl süren on aşamalı bir süreçten geçiyor. Roche yetkilileri Çin’deki yıldız anasonu üreten bölgelerin sadece dördünden çıkan ürünün Tamiflu’ya uygun olduğunu belirttiler.

Grip vurdu borsanın ‘piliç’leri çakıldı

MANYAS’
ta ortaya çıkan kuş gribi vakası İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) piliç hisselerine darbe vurdu. Kuş gribi nedeniyle sektörde büyük sarsıntı yaşanırken, haftabaşında Avrupa Birliği’nin Türkiye’den kanatlı et ithalatına yönelik yasak getirdiğini açıklaması sektörde moralleri iyice bozdu. Sektördeki bu hava kaçınılmaz olarak Şeker Piliç, Banvit ve Van Et hisselerinde yüzde 30’da yakın oranlarda kayıplar yaşamasına neden oldu. Sektörde faaliyet gösteren şirketler kuş gribi vakasına rastlanmadığı yönünde açıklamalar yapsa da, hisse senedi yatırımcısı bu açıklamalarla tatmin olmadı ve borsada satışa geçti. Haftanın ilk günü özellikle Şeker Piliç ve Banvit hisselerinde büyük düşüşler gözlendi. Van Et’in hindi eti üretimi yaptığına yönelik açıklamalar kısa süreli panik yarattı, ancak düşüş sınırlı kaldı

KAYIP YÜZDE 29’A ÇIKTI:

Bir hafta içinde, piliç hisselerindeki değer kaybı yüzde 30’a dayandı. Şeker Piliç ve Banvit, haftanın en çok değer kaybeden hisselerinin başında geldi. Önceki hafta 6.15 YTL’den kapanan Şeker Piliç, yüzde 29.76’lık kayıpla geçen hafta 4.32 YTL’ye geriledi. Banvit ise yüzde 24.02’lik düşüşle 2.04 YTL’den 1.55 YTL’ye indi. Van Et yüzde 15.75 değer yitirdi.

Kuş gribi şimdi de Tamiflu’ya direniyor

HİNDİSTAN
ve Vietnam, Roche patentiyle üretilen kuş gribi ilaçlarını patent bedeli ödemeksizin üretmek için mücadele ederken, Vietnamlı bir kızın vücudundaki kuş gribi virüsünün Tamiflu isimli ilaca direnç gösterdiği, ancak bu kişinin doz artırılarak iyileştiği belirtildi. Bu konudaki araştırma sonuçları ayrıntılı bir şekilde Nature Dergisi’nin perşembe günkü sayısında yayınlanacak. Uzmanlar Vietnamlı kızın bir istisna olabileceğini ve panik yaratılmaması gerektiğini belirtiyor. Aynı araştırmada Japon bilimadamları, ‘Relenza’ adıyla satılan ‘zanamivir’ etkin maddesinin H5N1 virüsüne etkisini koruduğunu belirtiyor.

20 tavuk çiftliği kapatılıyor

BALIKESİR
’in Manyas İlçesi’nde ortaya çıkan Kuş Gribi tavukçuluk sektörünü olumsuz yönde etkileyince, Sakarya’daki tavuk çiftlikleri de bir bir kapanmaya başladı. Sakarya Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vedat özer, hastalığın ortaya çıkmasından sonra Sakarya’da 20 tavuk çiftliğinin kapanma kararı aldığını belirterek ‘Sektör bitiyor’ dedi. Bir dönem ortaya çıkan ‘Hormonlu tavuk’ iddialarından sonra tavukçuluk sektörünün ikinci krizi yaşadığını belirten Vedat Özer, ‘Sadece Sakarya’da 14 bin tavuk var. Yılda binlerce ton mısır tüketiyoruz. Entegre tesisler artık mısır almıyor. Normalde hayvanları 45 günde entegre tesislere verirken, şimdi iki ayda zor veriyoruz’ dedi. Kuş gribi sonrasında Sakarya’da bulunan yaklaşık 50 bin kişinin çalıştığı 2 bin 500 tavuk çiftliğinin de kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını vurguladı.

TESK, kebapçı ve pastacıyı uyardı

TÜRKİYE
Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Derviş Günday, lokantacı ve pastacıları ‘Kesinlikle açık köy tavuğu ve yumurtası kullanmayın’ diye uyardı. Günday, veteriner kontrolünden geçtiğinden emin olunan tavukların kullanılmasını, lokantaların pastanelerin kesinlikle pazardan açık köy tavuğu ya da kontrolden geçirilmemiş ürünleri almamasını istedi. Günday şu önerilerde bulundu: ‘Etlerin taşınması ve kesilmesinde mutlaka eldiven kullanın. Pişmemiş tavuk etlerini koyduğunuz tabakları açıkta bırakmayın. Tavuk ve hindi etini keserken elinize eldiven geçirin.’
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı