Gündem Haberleri

  Robotlar İstanbul'da buluşacak

  A.A
  22.02.2011 - 15:16 | Son Güncelleme:

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Robot Olimpiyatları (İTÜRO 2011), 31 Mart-2 Nisan arasında gerçekleştirilecek.

  İTÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Elektrik-Elektronik Fakültesi bünyesinde faaliyetlerde bulunan Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON) tarafından ilki Nisan 2007'de olmak üzere, her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen İTÜ Robot Olimpiyatlarının beşincisinin 31 Martta başlayacağı belirtildi.

  2 Nisanda sona erecek robot Olimpiyatları kapsamında yarışmalar, projelerin sergilenmesi, seminerler, söyleşiler ve paneller düzenleneceği kaydedilen açıklamada, olimpiyatların düzenlenmesindeki amacın, robotik alana ilgi çekmek, robotik alanla ilgilenen insanların bilgi ve deneyim kazanmalarını sağlamak olduğu vurgulandı.

  Açıklamada, ayrıca olimpiyatlarla Türkiye'nin bilim ve teknolojide nerede olduğunu, Türkiye'de verilen robotik eğitiminin yeterliliğini sorgulayıp mevcut problemler için akademisyenler, endüstri temsilcileri ve öğrencilerin bir araya gelebildikleri platformda, somut çözümler sunulmasının hedeflendiği bildirildi.

  İlki 2007 yılında düzenlenen İTÜRO'nun, katılımcı ve yarışmacı sayısının her yıl arttığına dikkat çekilen açıklamada, 2010'da internet üzerinden canlı yayımlanan ve 7 farklı kategoride 350 projenin yer aldığı İTÜRO 2010'da yaklaşık 70 üniversite ve liseden 6 bini aşkın izleyicinin ağırlandığı belirtildi.

  Açıklamada, yeni ve ilgi çekici kategorileriyle İTÜRO'yu artık uluslararası bir boyuta taşımak için uğraşıldığına işaret edilerek, olimpiyatların bu yıl daha da güçlenerek devam edeceği kaydedildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı