« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Robertson: Oyunlardan kar edeceğiz

İngiltere'nin Spor ve Olimpiyatlardan Sorumlu Bakanı Hugh Robertson, olimpiyatları, zamanında ve bütçeyi aşmadan hazırladıklarını söyleyerek, “Oyunlardan kesinlikle kar edeceğiz” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Londra Olimpiyat Oyunları için oluşturulan basın merkezinde konuşan Robertson, başkentin doğusuna inşa edilen olimpiyat parkının yapımının üç yılda tamamlandığını kaydetti. 2,5 kilometrekarelik olimpiyat parkının Londra'daki Hyde Park'tan daha büyük bir alanı kapladığına dikkati çeken Robertson, olimpiyat parkıyla Londra'da yeni bir semt ve alan yaratıldığını ifade etti.

9,3 milyar sterlinlik bütçeye sahip olimpiyat oyunları için, olimpiyat parkına 23 bin sporcu ve yetkilinin konaklayabileceği evler inşa edildiğini belirten Robertson, inşa edilen yaklaşık 3 bin yeni evin olimpiyatlardan sonra Londra'da yaşayanlar tarafından kiralanabileceğini ya da satın alınabileceğini kaydetti.

Olimpiyat parkının bulunduğu Londra'nın doğusuna 6,5 milyar sterlinlik ulaşım yatırımının da yapıldığını ifade eden Robertson, gazetecilerin oyunlardan kar beklentisine ilişkin sorusuna, “Kesinlikle kar edeceğiz” diyerek yanıt verdi.

Robertson, 2005 yılında olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapma hakkını elde ettiklerinde dünyada ekonomik durumun çok farklı olduğunu söyleyerek, “İngiliz hükümeti olimpiyatları ülkenin kalkınması için fırsat olarak görüyor. Oyunlarla turizm ve ticaret yatırımları yaratmak istiyoruz” dedi.

Spor Bakanı, olimpiyatlarda güvenliğin bir bölümünü sağlayacak olan özel güvenlik şirketi G4S ile ilgili tartışmalara da değindi. Şirketin yönetim kurulu başkanı Nick Buckles'ın istifa edip etmemesi gerektiğine ilişkin soruyu Robertson, “Buckles'ın istifasının karmaşaya neden olmasını istemiyorum, çünkü G4S oyunlarda güvenliği sağlayacak. Güvenlik ile ilgili artık harcama yapmayacağız. Güvenli oyunlar ortaya koyacağımız konusunda yüzde 100 eminim” diye yanıtladı.

Oyunlar, ekonomi ve turizm için fırsat olarak görülüyor

Bu arada İngiltere, olimpiyat oyunlarını fırsata çevirmeyi amaçlıyor. Oyunların, resesyonda olan ülke ekonomisine olumlu katkı sağlaması hedefleniyor. Basın toplantısında konuşan İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanlığı (UKTI) Genel Müdürü Sir Alan Collins, “Olimpiyatları iş fırsatlarına çevirmeyi amaçlıyoruz. Ülkeler arasındaki ticareti artırmak istiyoruz ve oyunları ekonomik fırsat olarak görüyoruz” diye konuştu.

Turizm Bakanlığı üst düzey yetkilisi Sandie Dawe da, olimpiyatlar ve sonrasındaki dönemde ülkeye fazladan 4,6 milyon ziyaretçi çekmeyi ve 2,3 milyar sterlin gelir elde etmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Olimpiyat oyunlarının turizm için de fırsat olarak görüldüğünü söyleyen Dawie, oyunlar sırasında havanın yağışlı olma olasılığının endişe yaratıp yaratmadığı sorusuna, “İnsanlar buraya plajda yatmaya ve güneşlenmeye gelmiyor. Zaten İngilizler'den başka hava durumunu bu kadar umursayan bir millet de yok. Fakat oyunlar sırasında havanın güneşli olmasını bekliyoruz” yanıtını verdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz