Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rize'de üç yerde kuş gribi virüsüne rastlandı

  A.A.
  17.02.2006 - 16:18 | Son Güncelleme: 17.02.2006 - 16:18

  Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, yaptıkları açıklamada, merkeze bağlı Çaycılar, Küçükçayır köyleri ile Çayeli İlçesi'ne bağlı Madenli Beldesi Çamlıca Mahallesi'nde kanatlı kümes hayvanlarının öldüğünü belirttiler.

  Ölen kanatlı hayvanların incelenmek üzere 3 Şubat'ta Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Samsun Bölge Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildiğini ifade eden yetkililer, yapılan incelemede hayvanlarda kuş gribi virüsüne rastlandığını, hayvanların kesin teşhis için İzmir ve Ankara'daki araştırma enstitülerine gönderildiği vurguladılar.

  Yetkililer, numunelerde kuş gribi virüsüne rastlanması üzerine tavuk itlaf çalışmalarına başlandığını, 3 bölgede toplam 380 adet tavuk bulunduğu, Çaycılar Köyü'nde itlaf çalışmasının tamamlandığı, diğer yerlerde ise sürdürüldüğünü söylediler.

  Öte yandan Çaycılar Köyü'nde tavuğunda kuş gribi virüsüne rastlanan Ahmet Soymaz, toplam 10 adet tavuğu olduğunu belirterek, ”Hiç bir şey yokken tavuklarımdan üç tanesi ölünce, ikisini gömdüm. Bir tanesini ise Tarım İl Müdürlüğü'ne götürerek teslim ettim. Diğer tavuklarımda itlaf edildi” dedi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kuş Gribi Ulusal Koordinasyon Merkezi yetkilileri de, ilk tahlillerin pozitif çıktığını doğrularken, bütün önlemlerin alındığını ancak virüs tipinin henüz belirlenmediğini kaydettiler.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı