RİZE HABERLERİ

Rize'de ‘Silah ve havai fişek’ uyarısı

DHA
16.05.2017 - 10:55Son Güncelleme :
DHA

Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA) – RİZE Emniyet Müdürlüğü, düğün ve kutlamalarda kullanılan silah ve havai fişeklerin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmesinin yanında yaydığı ses ve ışık nedeniyle panikleyen kuşların ölümüne neden olduğunu hatırlattı, silah ve havai fişek atılmaması yönünde uyarılarda bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, düğün, nişan ve asker uğurlama gibi mutluluk ve gurur günlerinde silah ve havai fişek gibi patlayıcı maddelerin kullanılmasıyla yaşanan bu güzelliklere gölge düşürülmesini istemediklerini ifade etti. Silahın bir eğlence ve kutlama aracı olmadığını vurgulayan Aksoy, havai fişek kullanımı konusunda da uyarılarda bulunarak şunları söyledi:

“Havai fişekler patlayıcı madde ihtiva eden ve ehil kişiler tarafından usulüne uygun kullanılması gereken maddelerdir. Bu maddelerin izinsiz, zamansız ve uygunsuz kullanılmasından ötürü halkımızda korku, heyecan ve panik yaşanmakta, can ve mal güvenliği tehlikeye girmektedir. Havai fişek atılmasıyla oluşan gürültü ve ışığın yarattığı panik nedeniyle her havai fişek atımında yüzlerce kuşun öldüğü görülmektedir. Ayrıca düğünlerde silah ve patlayıcı maddelerin kullanılmasının ne kültürümüzde, ne de dinimizde yeri olmadığı ve uygun da karşılanmayacağı bilinmelidir.”

“SİLAH ÖLDÜRÜR, KEMENÇE, TULUM GÜLDÜRÜR”

Silahla ateş edilmesinin ya da havai fişek atılmasının sadece emniyet tedbirleri ile çözülemeyecek bir sorun olduğuna dikkat çeken Aksoy, “Rize polisi olarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızdan, sivil toplum örgütlerimizden ve özellikle vatandaşımızdan aldığımız destekle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Amacımız düğün sahiplerinin en güzel günlerinin en acı günleri olmaması, toplumumuzun bu tür olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamalarıdır. Kutlamalarda silah kullanmayalım. Karadeniz'e özgü en güzel kutlama yöntemi horondur. Horon yaparak kutlamalarımızı yapabiliriz. Silah öldürür, kemençe ve tulum ise güldürür. Silah sadece ve sadece vatanını veya nefsini korumak için kullanılan bir alettir. Onun dışında eğlence aleti değildir” dedi ve vatandaşların uyarıları dikkate almasını istedi.

Rize Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan broşürlerde silah ve havai fişek kullanılmaması yönünde vatandaşlara uyarılarda bulunuluyor.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Rize haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Rize ilinden Rize'de ‘Silah ve havai fişek’ uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Mayıs 2017 tarihinde saat 10 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rize'de ‘Silah ve havai fişek’ uyarısı haberi güncellenecektir.

RİZE NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  07:26
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  14:43
 • Akşam
  16:58
 • Yatsı
  18:35
Sayfa Başı