Rize’de ilk kodlama eğitim laboratuarı açıldı - Rize Haberleri
Rize Haberleri

RİZE HABERLERİ

  Rize’de ilk kodlama eğitim laboratuarı açıldı

  DHA
  10 Mart 2017 - 18:05Son Güncelleme : 10 Mart 2017 - 18:06

  Rize’de ilk kodlama eğitim laboratuarı açıldı

  Muhammet KAÇAR/DEREPAZARI, (Rize), (DHA) – RİZE’de, bilgisayar programlarının yapılmasını amaçlayan eğitim olarak bilinen ‘Kodlama Eğitimi Projesi' kapsamında oluşturulan ilk bilgisayar atölyesi törenle açıldı.

  Derepazarı Ali Rıza Yılmaz Ortaokulu’ndaki törene Vali Erdoğan Bektaş, Derepazarı Kaymakam’ı Selçuk Köksal, Derepazarı Belediye Başkanı Yakup Samangül, Rize Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Kalender davetliler katıldı. Kodlama laboratuarı açılışında konuşan Vali Bektaş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ortaokul 5 ve 6’ıncı sınıflarda zorunlu ders olarak okutulmasını istediği kodlama eğitimi ile ilgili henüz Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışma başlatmadığını ancak Rize’de bu projeyi başlattıklarını söyledi. Kodlama eğitim için kendilerine okullarda gerekli bilgisayar alt yapısını devlet bütçesi dışından karşılamaya çalıştıklarını ifade eden Vali Bektaş, şunları söyledi:

  “12 ilçe merkezindeki hedef okullarımızda bilgisayar alt yapısı kuruldu. Biz bunu projelerimize inanan öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve okul idarecilerimiz sayesinde yaptık. Gerçekte bize katkıları oldu. Okullarla veliler bir araya geldi ve bir hedefte buluştuk. Biz mahalli katkılarla ve kodlama ekibimizin özel çabaları ile bu işi başarı ile sürdürüyoruz. Bütün ortaokulların 5 ve 6’ıncı sınıflarında bilişim derslerini vesile ederek biz çocuklarımıza tüm okullarda kodlama eğitimi veriyoruz.”

  Kodlama eğitimi ile ilgili bilgiler veren Vali Bektaş, yeniçağın mantığı olan kodlamaya dünyada büyük önem verildiğini belirterek, “Gelecek yıllarda bütün okullarımıza bu eğitimler ders haline dönüşecek. Kodlama hayatımızın birçok sahasında karşılaştığımız bilgisayar programlarının yapılması için verilen eğitim demek. Analitik düşünme yeteneğinin gelişmesi demek. Bu yeni dönemde eğer kurucu, senaryo yazıcı olacaksak bu işin ucundan tutmak zorundayız. Yoksa kodlama bilenlerin yaptığı programların uygulayıcı olmaktan öteye gidemeyiz. Bize yakışanı yapmaya çalışıyoruz” dedi.

  Vali Bektaş, okuldaki bilgisayar laboratuarının oluşturulmasına katkı sağlayan hayırsever işadamı Yusuf Yurtvermez’e plaket verdi, kurdele keserek açılışını yaptığı laboratuarı gezdi, öğrencilerden bilgi aldı.

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  RizeBugün17 ºCÇok Bulutlu
  • Cmts18 ºC
  • Pazr19 ºC
  • Pzts19 ºC
  • Salı16 ºC
  • Çarş17 ºC
  • Perş18 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı