Gündem Haberleri

  Rize'de Gezi gerginliği

  Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA)
  06.06.2013 - 09:46 | Son Güncelleme:

  RİZE’de, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto eden Türkiye Gençlik Birliği üyesi yaklaşık 25 kişi ile eyleme tepki gösteren gösteren kalabalık bir grup arasında gerginlik yaşandı. Arbede sırasında aralarından bazılarının yaralandığı TGB’li gençler Atatürkçü Düşünce Derneği’ne sığınırken, sayıları bir anda 500’ü geçen kalabalığı polis biber gazı kullanarak dağıtmak istedi. Ancak bu da işe yaramadı. Gerginlik öyle bir aşamaya geldi ki öfkeli kalabalık TGB’li genç bir kızın bulunduğu ambulansın hareket etmesini bile engelledi. Adeta diken üstünde üç saat süren gerginlik, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’nın kalabalığı dağılmaya ikna etmesiyle son buldu.

  Türkiye Gençlik Birliği üyesi 25 kişilik grup saat 17.30 sıralarında Taksim Gezi Parkı’ndaki gösterilere destek vermek amacıyla Belediye Parkı’nda açıklama yaptı. TGB’li gençler bir süre sloganlar atarken çevrede vatandaşlar toplanmaya başladı ve bazı kişiler gruba sözlü müdahalede bulundu. Gerilimin artmaya başladığı bu sırada gençler yaklaşık 100 metre uzaklıktaki Atatürkçü Düşünce Derneği’ne doğru yürüşüye geçti.

  RİZE'DE 'GEZİ PARKI' GERGİNLİĞİ

  RİZE'DE GERGİN GECE / Foto Galeri

  Yürüyüş sırasında çevrede toplanan ve sayıları hızla artan kalabalık ile TGB’li gençler arasındaki sözlü tartışma yumruklaşmaya ve kavgaya dönüştü. Sayıları bir anda 500’ün üzerine çıkan kalabalığın müdahalesi sırasında TGB’li bazı gençler yaralandı. Öfkenin çığ gibi büyüdüğü olay karşısında gençler ADD binasına sığınırken, öfkeli kalabalığa polis biber gazı kullanarak müdahalede bulundu.

  Bina önünde parikat kuran polis, kalabalığı dağıtmakta güçlük çekti. Takviye birliklerin sevk edildiği olay yerine Emniyet Müdürü Hüseyin Yenice de geldi. Kalabalığı yatıştırmak için megafonla seslenen Yenice, "Bu şehir büyük değerler yetiştirmiştir. Burada olaylar olması bizleri üzer, lütfen dağılın" uyarısında bulundu. Ancak, sayıları çığ gibi büyürek artan kalabalık dağılmamakta direndi.

  "CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI BİR KERE"

  AMBULANSIN ÖNÜ KESİLDİ

  Bu arada TGB’li bir genç kız binada baygınlık geçirince arkadaşlarının kucağında dışarı çıkarıldı, ambulansla taşındı. Öfkeli kalabalıktan bazıları baygın haldeki genç kız ile arkadaşlarına saldırdı. Polis kalabalığı yatıştırmakta zorlandı, baygın haldeki genç güçlükle ambulansa ulaştırıldı. Bu esnada bir kişi ambulansın direksiyonuna geçti ve kapıyı kapattı. Ön koltuktaki hemşirelerin ve kapıyı açan polisin müdahalesi ile indirilen kişinin yerine direksiyona geçen ambulans şoförü, hastaneye gitmek üzere hareket etti. Kalabalık ambulansın önünü kesti, çıkışına bir süre izin vermedi. Polisin müdahale ettiği grup uzaklaştıktan sonra ambulans hızla bölgeden ayrıldı.

  BELEDİYE BAŞKANI SAKİNLEŞTİRDİ

  Kalabalık ADD önünden ayrılmayınca Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı da olay yerine geldi, vatandaşları dağılmaları konusunda uyardı. Bakırcı’nın ikna çabaları sonucu yaklaşık 3 saat süren olaylar, toplanan kalabalığın dağılmasıyla son buldu. Polis, önlem olarak TGB’li gençleri bir süre daha ADD binasında bekletti.

  TGB’LİLER YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALTINDA ADD BİNASINDAN ÇIKARILDI

  Atatürkçü Düşünce Derneği’ne (ADD) sığınan yaklaşık 30 kişilik grup için Trabzon’dan gelen takviye ekiplerle birlikte Özel Harekat ekipleri ve TOMA aracı ile çevrede yoğun güvenlik önlemi alındı. ADD binası çevresinde toplanan yaklaşık 600 kişilik grup, ’Burası Rize, buradan çıkış yok’ sloganları atıp, ADD binasını taşladı. Bu sırada ADD binasından çıktığı iddia edilen iki genç saldırıya uğradı. Polis aracına bindirilen iki genç güçlükle kalabalığın arasından uzaklaştırıldı.

  Takviye polis ekiplerinin çevredeki vatandaşları uzaklaştırmasının ardından ADD binasındaki 30 kişilik grup polis araçlarına bindirilerek yoğun güvenlik önlemleri altında bölgeden uzaklaştırıldı. Kalabalıkta ADD binasından önünden dağıldı. Polis ekiplerinin ADD binası önünde bekleyişini sürdürüyor.

  Rizede Gezi gerginliği
  Baygın bir genç kızın ambulansa götürlemesine bile tepki gösteren kalabalığın öfkesi fotoğraflara da yansıdı. Belinde bıçakla kendisine saldırmak isteyen adamı gören başka bir genç kız karşılaştığı öfke karşısında adeta dondu kaldı. Çevredekilerin müdahalesi sayesinde daha kötü olaylar yaşanmadı.

  Rizede Gezi gerginliği STK'lardan 'Gezi Parkı' eylemleri için sağduyu çağrısı

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı