RİZE HABERLERİ

Rize'de Çevre Eylem Planı hazırlandı

DHA
04.05.2017 - 14:05Son Güncelleme :
DHA

Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA) – RİZE’de, belediyenin öncülüğünde 80 kişilik uzman ekiple bir yıl boyunca sürdürülen çalışma sonucunda, 11 temel amaçla 160 yerel ölçekli eylemi kapsayan ‘Çevre Eylem Planı’ hazırlandı.

Çevre Eylem Planı tanıtım toplantısı İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde Rize Belediyesi yetkilileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Çevre Eylem Planı Koordinatörü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Demirok, yaptığı sunumda bir yıl boyunca 23 ‘ü akademisyen 80 kişilik uzman bir ekiple gerçekleştirilen 69 toplantın ardından oluşturulan eylem planına, 1207 Rizelinin de yapılan anketlerle katkı sunduğunu açıkladı. Rize Belediyesi tarafından yürütülen Çevre Eylem Planı’nın, yerel yönetimlerin önderlinde bölgede yaşayan halkın çevre yönetimi politikalarına ve uygulamalarına katılımını amaçladığını belirten Demirok, “Plan, kente özgü çevrenin korunması ve çevresel değerleri etkileyen kalkınma konularıyla ilgili ortak önceliklerin belirlenmesini ve öncelikli çevre sorununun çözümüne yönelik en uygun hareketin tespit edilmesini kapsamaktadır. Rize il merkezinde çevresel performans anlamında sürekli, ölçülebilen bir gelişme sağlamak, şehirdeki yaşam standardı üzerinde somut pozitif bir etki yaratmak amaçlandı. Eko-kent kriterlerini şehir merkezinde sağlamak için bir rehber oluşturmak, hibe ya da kredi sağlayıcısının, yatırımın çevre ve kentsel sürdürülebilirlikte iyileşmeler ve gelişmeler yaratacağı konusunda daha emin olması ve fon tahsis etmede önemli bir kriter oluşturmak amaçlanmaktadır” dedi.

160 YEREL ÖLÇEKLİ EYLEM PLANI HAZIR

11 temel amaçla 43 hedefe ulaşacak 160 yerel ölçekli eylemi kapsayan Çevre Eylem Planı, Rize’nin çevresel sorunlarını ortaya koyarak çözüm önerilerini esas alıyor. İmar ve kentleşme, atık su, deniz kirliliği ve katı atıkların başlıca sorunlar olarak belirlendiği eylem planında su kirliliğini önlemek, su kalitesini yükseltmek ve deniz ortamını korumak, hava kalitesinin iyileştirilmesi, sürdürülebilir hava kalitesinin sağlanması ve gürültü kirliliğin önlenmesi gibi konularda da çalışma yapılması öngörülüyor. Rize Yerel Çevre Eylem planında yer alan amaç ve hedeflerin gerçekleşme durumlarını takip etmek ve iyileştirme çalışmalarının yürütülmesi için izleme faaliyeti de yapılacak. Rize Belediye Başkanlığı tarafından bu amaç için belirlenecek sivil toplum örgüt temsilcileri, akademisyenler, kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından plan izlenecek ve hazırlanacak rapor belediye meclisine sunulacak.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Rize haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Rize ilinden Rize'de Çevre Eylem Planı hazırlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 14 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rize'de Çevre Eylem Planı hazırlandı haberi güncellenecektir.

  RİZE NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   07:00
  • Öğle
   12:14
  • İkindi
   14:48
  • Akşam
   17:06
  • Yatsı
   18:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı