Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Rize ve Afyonkarahisar’da imam hatip protestosu

  DHA
  22 Eylül 2014 - 16:19Son Güncelleme : 22 Eylül 2014 - 16:29

  Rize ve Afyonkarahisar’da veliler çocuklarının okullarının imam hatip yapılmasını protesto etti.

  Rize’de paravanlarla kapatılarak bölünen Hasan Sağır Anadolu Lisesi binasının yarısı İmam Hatip Lisesi orta kısım öğrencilerine tahsis edildi. Sınıflarından çıkarılan liseliler, laboratuvar, kütüphane ve konferans salonlarından oluşturulan birleştirilmiş sınıflarda ders görmeye başladı. Ancak çok kalabalık sınıflarda ders yapamadıkları için okul önünde toplanan liseli öğrenciler oturma eylemi gerçekleştirerek, "Sınıflarımızı istiyoruz" diye bağırarak tepki gösterdi.

  Atmeydanı Mahallesi’nde, 3 katlı, 22 derslikli ve 340 öğrenci kapasiteli Hasan Sağır Anadolu Lisesi’nin bir bölümünde yer alan 14 derslik, 190 öğrencisi bulunan İmam Hatip Lisesi orta kısım öğrencilerine tahsis edildi. 340 öğrencisi bulunan Anadolu Lisesi’ne sadece 8 derslik bırakıldı. Dersliklere sığmayan liseliler, laboratuvar, kütüphane ve konferans salonlarında oluşturulan birleştirilmiş sınıflarda kalabalık gruplar halinde ders görmeye başladı. Ancak, yoğun kalabalık ve uygun olmayan ortamlarda ders yapamayan öğrenciler bugün okul bahçesinde, ‘Sokakta eğitim istemiyoruz’ ve ‘Sınav var, sınıf yok’ pankartları açarak oturma eylemi başlattı. ‘Valiyi istiyoruz’, ‘Sınıflarımızı istiyoruz’ diye bağıran öğrenciler okuldaki soruna çözüm istedi.
  Eylem sırasında camlara çıkan İmam Hatipli öğrenciler, liseli öğrencilere tepki gösterdi, İmam Hatip Lisesi orta kısmında çocuğu okuyan bir kadının da liseli öğrencilere, "Yazıklar olsun size" diye bağırdığı görüldü. Bunun üzerine kadının üzerine yürüyen liseli grup ile İmam Hatip Lisesi öğrenci velileri arasında tartışma çıktı. Sevk edilen sivil polis ekiplerinin araya girmesiyle tartışma büyümeden önlendi. Okul yöneticileri de liseli öğrencileri sakinleştirmeye çalıştı.

  "100 kişiyi 1 sınıfa koydular"

  Öğrenciler, İmam Hatip orta kısmı öğrencilerinin okulun yarısını aldığını anlaterken, "Onlar 15-17 kişilik sınıflara dağıldı. Kantin, mescit yapıldı. Gayet rahat eğitim görüyorlar. Oysa biz 4 yıldır eğitim gördüğümüz okulumuzda mağdur edildik. 100 kişi 1 sınıfa konulduk. Üniversite adayı öğrenciyim ama ders göremiyorum. Ortada kaldık. Okul bizim ve sesimizi duyuruyoruz. Onlarla okulumuzu da paylaşabiliriz ama bizi mağdur ettiler" diyerek tepki gösterdiler.

  Gerginlik üzerine İmam Hatip Lisesi orta kısmı öğrencilerine okulda yeniden düzenleme yapılacağı bildirilerek 1 hafta izin verildi. Liseli öğrenciler de, 2 saat süren oturma eylemi ardından dağıldı. Öğrencileri temsilen bir grup da görüşmelerde bulunmak üzere Rize Valiliği’ne gitti.

  Rize ve Afyonkarahisar’da imam hatip protestosu
  Afyonkarahisar’da da eylem

  Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesi’nde Anadolu Lisesi öğrencileri ile veliler, Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 300’e yakın erkek öğrencinin okullarına taşınarak eğitime başlamasını protesto etti. Kaymakamla görüşen öğrenci ve velileri sorunun çözülmesini istedi.

  Sandıklı Anadolu Lisesi öğrenci ve velisi bir grup, sabah 09.00 sıralarında Hükümet Konağı önünde toplandı. Sandıklı Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kız ve erkek olarak ikiye ayrılıp, 300’e yakın erkek öğrencinin Anadolu Lisesi’nin bulunduğu binada eğitim öğretime başlamasına tepki gösteren öğrenci ve velileri, okulun kalabalıklaştığı ve kız öğrencilerin rahat hareket edemediği iddiasıyla protesto gösterisinde bulundu.

  Harem-selamlık ayırdılar

  Öğrenciler, 'okulumuzu istiyoruz', 'böyle eğitim istemiyoruz', 'böyle okul istemiyoruz' sloganları attı. Veliler ise "İmam hatip lisesini harem- selamlık ayırdılar. İmam hatip lisesindeki kızların durumu mağduriyet, bizim kızların durumu mağduriyet değil mi? Erkek öğrencileri okulumuza vereceklerine kız- erkek karışık verebilirlerdi" dedi.

  ‘Biz kız değil miyiz’

  Anadolu Lisesi öğrencilerinden Ülkü Akyıldız, ’bir arada durmaları sakıncalı’ diye imam hatip lisesindeki kız ve erkek öğrencilerin ayrıldığını ileri sürerek, "Kızlarla erkeklerin bir arada durması sakıncalıymış. Biz neyiz? Biz kız değil miyiz? Sınıfımız 15 kişiydi. Şimdi oldu 35 kişi. Biz nasıl ders işleyeceğiz" dedi.

  Kaymakam söz verdi

  Daha sonra bir grup öğrenci ve veli, Kaymakam Faik Arıcan ile görüştü. Basın mensuplarının alınmadığı görüşme sonrası açıklama yapan veliler, Kaymakam Arıcan’ın birkaç gün içerisinde olayın tatlıya bağlanacağı sözü verdiğini aktardı. Yaklaşık 2 saat süren eylemin ardından grup dağıldı.


  Etiketler: lise , Protesto , İmam hatip , veli , öğrenci
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı