ANKARA HABERLERİ

‘Riskli hastalara ameliyatsız tedavi’

Hürriyet Haber
10.11.2017 - 14:04Son Güncelleme :

Uzmanlar riskli kalp hastalarında, ameliyatsız tedavi seçeneğinin (EECP) bulunduğunu açıkladı. TOBB ETÜ Hastanesi’ndan Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu konuyla ilgili şunları söyledi:

Hürriyet Haber

“EECP ile tedavi yönteminde prensip, özel bir kompresyon cihazı ile kalbin kanlanmasını artırmak, kan dolaşımını rahatlatmak ve kalpte yeni (kılcal) damar gelişimini teşvik etmektir. Bu nedenle, bu tedavi yöntemi ‘doğal bypass’ olarak da anılıyor. EECP cihazı ve uygulaması FDA tarafından koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği tedavisi için onaylandı. Son yıllarda, EECP uygulamasının hipertansiyon, şeker hastalığı ve erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) konularında olumlu etkileri gözlenmiş ve bu konularda bilimsel çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Riskleri nedeniyle koroner bypass ameliyatı olması tıbben sakıncalı olan hastalar, daha önce koroner bypass ameliyatı olmuş, bypassları yetersiz veya tıkanmış olan hastalar, kesinlikle ameliyat olmak istemeyen hastalar, kalp yetmezliği hastaları, kardiyomiyopati hastaları EECP tedavisinden faydalanabilir.

NASIL UYGULANIR?

Hasta EECP masasına yatırılarak, baldır ve uyluklarına özel şişen manşonlar bağlanır. Bu sırada göğsüne de EKG elektrotları yapıştırılarak kalp atımlarının izlenebilmesi için monitöre bağlanır. Cihazın çalıştırılması ile birlikte bacaklara bağlanan manşonlar kalp atımlarına uygun, belli bir düzen içinde şişip inmeye başlar. İşlem sırasında hastalar herhangi bir ağrı veya sıkıntı hissetmez. Yaklaşık 60 dakika süren tedavi sırasında hastalar gazete-dergi okuyabilir veya televizyon izleyebilirler. Bilgisayar kontrollü olan cihaz hastanın elektrosuna uyumlu olarak kalbin gevşeme anında manşonları aşağıdan yukarıya şişirir, aynı şekilde kalbin pompalama anında süratle manşonları söndürür, yani kalbin pompalama sürecinin tersine çalışır. Kalbi besleyen koroner damarlar kalbin gevşediği (diastrol) sırada kanla beslenirler, işte bu sırada EECP manşonlarının şişmesi kan basıncını artırarak koroner arterlere giden kanı çoğaltır. Kalbin kasılma safhasında ise manşonlar aniden inerek kan basıncının düşmesine ve kalbin iş yükünün azalmasına neden olur.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Riskli hastalara ameliyatsız tedavi’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Kasım 2017 tarihinde saat 14 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Riskli hastalara ameliyatsız tedavi’ haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2018, Cuma
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:09
 • Akşam
  18:40
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı