Riskler ayıklanıyor

Hülya GÜLER
14.08.2014 - 01:04 | Son Güncelleme: 14.08.2014 - 09:34

Yurtiçi yatırımcılarla görüşebilmek için Katar Islamic Bank ile yürüttüğü müzakereleri sonlandıran Bank Asya’da satış fiyatının belirlenmesi için riskli kredilerin tespiti ve bilançodan düşülmesi aşamasına gelindiği öğrenildi.

SATIŞ için olası yatırımcılarla müzakereleri yürütmek üzere Goldman Sachs’a yetki veren Bank Asya’da satış fiyatının belirlenmesi için kurumun riskli kredilerinin bankanın bilançosundan düşülerek hesaplanmasına çalışıldığı öğrenildi. Geçen yıl sonundan bu yana ilk kamu katılım bankası kurulması çalışmalarını başlatan Ziraat Bankası’nın Bank Asya’ya yönelik ilgisi biliniyor.

DEUTSCHE BANK ARACI MI

Konuya yakın kaynaklar, Bank Asya ve Ziraat Bankası yetkililerinin bu hafta başında bir araya geldiği bilgisini verdi. Geçen pazartesi gerçekleşen görüşmede, taraflar arasında bir ön anlaşma imzalanarak müzakere sürecinin başlatılabileceği ortak görüşünün oluştuğu kaydedildi. Edinilen bilgiye göre Ziraat Bankası, bu konuda bir yabancı kuruma yetki vermeyi de planlıyor. Kulislerde bu anlamda öne çıkan isim ise, Deutsche Bank. Ziraat’in yetkilendirmeyi tamamlaması ve üst düzeyde Bank Asya’nın satın alınması yönünde nihai kararın verilmesinin ardından kamuoyuna yapılacak bir açıklama ile iki kurum arasındaki görüşmelerin resmen başlaması bekleniyor.

RESMİ ADIM ATILMADI

Banka Asya geçtiğimiz aylarda olası ortaklık görüşmeleri için Goldman Sachs’a yetki verirken bir yandan da Katar Islamic Bank ile ortaklık müzakerelerine başladığını duyurmuştu. Ancak bankadan geçen hafta Katar Islamic Bank ile geçtiğimiz marttan bu yana yürüttüğü ortaklık görüşmelerine yönelik imzalanan münhasırlık anlaşmasının, yurtiçi yatırımcılarla görüşmebilmek için feshedildiği açıklaması gelmişti.

Bilişim ‘know how’ı güçlü

Bank Asya’nın katılım bankacılığı alanında özellikle bilişim altyapısında oldukça güçlü bir ‘know how’a sahip olduğu, Ziraat’in de özellikle bu yanıyla kuruma ilgi gösterdiği belirtiliyor. Ziraat’in belli bir aşamaya getirdiği katılım bankası kurulması çalışmalarında özellikle katılım bankacılığı için gereken yazılım konusunda Bank Asya’yı alarak avantaj yakalayabileceği belirtiliyor. Tecrübeli insan kaynağının da tercihte etkili olduğu belirtiliyor.

Birden çok ilgili var

ÖNCEKİ gün Bank Asya CEO’su Ahmet Beyaz’ın, Ziraat Bankası’nın Bank Asya ilgisinin bilindiğini ancak kendilerinden resmi bir başvuru almadıkları yönünde bir açıklaması kamuoyuna yansıdı. Beyaz ayrıca açıkalamasında Goldman Sachs’tan kendilerine iletilen bilgiye göre birden çok ilgilinin olduğu bilgisini de paylaştı.

TMSF söylentisi yayılmıştı

BANK Asya, 17 Aralık operasyonunun ardından bazı kamu kurumlarının yüksek miktarlı mevduatlarını çekmeleri nedeniyle gündeme gelmiş, hatta bankanın TMSF’ye devredilmesi gibi olasılıklar konuşulmuştu. Ancak o dönemde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkilileri başta olmak üzere ekonomi yönetiminin, Bank Asya’ya el konulmasının tüm bankacılık sektörünü olumsuz etkileyeceği endişesini dile getirerek bu yöndeki olasılıkları devre dışı bıraktıkları biliniyor.

Bir darbe de Gümrük’ten

MALİYE Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ardından dün de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, gümrük işlemlerine bağlı olarak alınması gereken gümrük vergilerine ilişkin mali yükümlülüklerin tahsilinin yapıldığı protokollerin feshedildiğini duyurdu. Bakanlık yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Değerlendirmeler sonucunda, Asya Katılım Bankası ile yapılmış olan gümrük vergilerinin tahsilatına ilişkin protokolün sonlandırılması uygun görülmüş ve bu durum anılan Bankaya 12/08/2014 tarihinde bildirilmiştir. İlgili hüküm uyarınca fesih işlemi 12/09/2014’te yürürlüğe girecektir.”

huguler@hurriyet.com.tr

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı