Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rimşa tarih yazdı

  Hürriyet Haber
  08 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 08 Eylül 2012 - 10:11

  Pakistan mahkemesi, İslam’a hakaret iddiasıyla tutuklanan Rimşa Mesih adlı Hıristiyan genç kıza kefaletle serbest kalma hakkı tanıdı. Sürpriz karar, Pakistan tarihinde bir ilk.

  PAKİSTAN’ın başkenti İslamabad’ın yoksul bir semtinde 16 Ağustos’ta bir komşusunun ihbarı üzerine yakalanan Rimşa Mesih’in, Kuran-ı Kerim yaktığı iddia edilmişti. Resmi rapora göre 14 yaşında olmasına karşın zeka yaşı daha düşük saptanan “eğitimsiz” Rimşa’nın asıl yaşının 11 olduğu ve Down Sendromu olduğu da söylenmişti. Ardından Rimşa’nın aslında Kuran yakmadığı bildirildi. Hıristiyanlara karşı kitlesel tepki yaratıp onları bölgeden çıkarmak için Rimşa’ya tuzak kurduğu öne sürülen bir imam 2 Eylül’de yakalandı. Dün de Rimşa’ya kefaletle serbest kalma hakkı tanındı. Mesih’in avukatı, bu suçlamayla alıkonulan birine kefalet hakkı tanınmasının, Pakistan tarihinde bir ilk olduğunu söyledi.

  Rimşa’nın serbest kalabilmesi için ailesinin devlete bir milyon Pakistan rupisi (yaklaşık 19 bin TL) ödemesi gerekiyor. Avukatı, kefaletin bugün ödenip Rimşa’nın serbest kalacağını, ardından ailenin “güvenli bir yerde saklanacağını” söyledi. Avukatı, yine de fanatiklerin olası saldırılarına karşı Rimşa’nın korunması için zırhlı araç ve koruma talep etti.

  Önümüzdeki aylarda sürecek Rimşa davası, sivil toplum örgütlerinin yakın takibinde. ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, Pakistan yargısına, Hıristiyan kıza değil, ona tuzak kuranlara odaklanma ve Hıristiyan azınlığı koruma çağrısı yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı