« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rijkaar'ın aklı nerede

MAÇIN son 10 dakikası dışında G.Saray üstündü. İlk yarı hatlar arasında yavaş, ikinci yarı biraz basan ve hızlanan futbolcuların G.Saray’a gol getireceği kesindi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İlker Yasin

İlker YASİN

Pozisyon üstüne pozisyon verdi. Çünkü İstanbul BŞB iş yapmıyor, sadece direniyor, rakip kaleye gitmiyordu bile. Bu kadar eksiği olan takımın liderlik için sahaya çıkan G.Saray önünde 1 puan hesabı yapması normaldi. Avrupa şampiyonu olmuş takımın son 10 dakikada gösterdiği panik, hiç yakışmadı G.Saray’a. Dışarıdan bir müdahale de gelmedi G.Saray’a. Ve İstanbul BŞB cezayı kesti. Gol adeta “geliyorum” dedi. Rijkaard ve Neeskens seyretti.

Elano, G.Saray’ın en çok hareket eden, boşa çıkan arkadaşlarına yol açan oyuncusu. Rakipleri gibi kendi arkadaşları da onu çok zaman göremiyor. Elano gibi bir yıldızın ikinci yarının başında kafayla ve 64. dakikada iyi vuramadığı voleyle kaçırdığı iki önemli pozisyon da var.

Dünkü maçı G.Saray’ın hafta içinde Panathinaikos ile yaptığı maçın yorgunluğuna bağlayamayız. Kazanırsa gelecek liderliğin stresi ile izah edemeyiz. Genelde son haftalardaki futbolunun üstüne daha olumlu şeyler katan sarı kırmızılı ekibin, eksik rakibi karşısında galibiyete gitmesi gerekirdi. Ama ben Tobol maçından bu yana iddia ediyorum Rijkaard gerek takım içinde yaratmış olduğu disiplin gerekse ortak hedef belirleme ve takımı motive etme açısından olduğu kadar saha içerisinde oyunu okuma ve hamle yapma noktasında da futbolculuğunu aratır bir görüntü veriyor.

 

İlle de öpücem

 

eksikle Ali Sami Yen’e gelen İstanbul BŞB karşısında 56. dakikada Hasagiç’in büyük hatası ve Kewell’ın kafasıyla tıngır mıngır bir gol kazandı Galatasaray. Ağlara giden topun sonrasında Mustafa Sarp, Kewell’ı öpmek için boynundan tuttu, el enseyi çekti. Kewell zor yıkıldı ama yıkıldı. Sarp, Kewell’ı yatırdı ve sarmaş dolaş öpüşmeye başladılar. Futbol bu, öpmek güzel ama her saniyesinde bir gizem var. 90+4’te Hasan Ali’nin golü sonrasında aynı Mustafa Sarp, hırsından formasını yırttı. Sevinçlerde de üzüntülerde de ölçülü olmak şart. Neticede bu bir oyun.

 

VAZGEÇiLMEZLER

ARDA’dan vazgeçemezsin, Kewell’ı kesemezsin, tamam. Bu kadar eksikle Ali Sami Yen’e gelen İstanbul BŞB karşısına nasıl Keita’sız çıkarsın? Sen Galatasaray’sın ve evinde Ali Sami Yen’desin. Keita, Galatasaray’ın en hızlı, rakibi ters ayak üstünde bırakan, toplara iyi vuran ve defansı yıpratan bir oyuncu. Al Kewell’ı ortaya veya Bursa’da yaptın, al Arda’yı göbeğe. Nonda, geriye kendi sahasına geliyor. Kewell, Keita’nın kenardan getireceği ortalara golde olduğu gibi kafa şansı da bulabilir. Nonda’dan çabuk ve daha iyi hızlanıyor. Rijkaard’ın eğer Keita ile bir derdi yoksa böyle giderse onu kaybeder. Hiç olmazsa Ali Sami Yen’de ilk 11’de mutlaka olmalı. Kewell ve Arda gibi Keita da kolay vazgeçilmeyecek bir oyuncu.

 

BAROS ANAHTAR
 

SON haftalarda görüldü ki, Baros’un yokluğu G.Saray’ı derinden etkiliyor. Fuleli, dripling yapan, alan değiştiren, hırslı ve konsantrasyonu yüksek bir Baros’un G.Saray’ın hücum gücünde anahtar olduğu, yokluğunda ortaya çıktı. G.Saray, Baros’u arıyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.
Bunları da Beğenebilirsiniz