« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rijkaard: 'Transfer iyi olur'

Galatasaray Teknik Direkörü Frank Rijkaard devre arasındaki yapılacak transferlerle ilgili olarak, 'Bazı transferler yapılırsa iyi olabilir' diye konuştu.

A.A
SON GÜNCELLEME

Galatasaray Teknik Direktörü Frank  Rijkaard, ligin ilk yarısını iyi bir yerde bitirdiklerini, ancak bunun kendisini  tatmin etmediğini belirterek, “Her zaman daha iyisi vardır. Daha iyi olması  gerekiyor” dedi.
Sarı-kırmızılı teknik adam, Galatasaray TV'de “Rijkaard'la Soru-Cevap”  programına katılarak soruları yanıtladı. İyi futbol oynayarak ve iyi sonuçlar  alarak başladıkları ligin ilk yarısında zorlu maçlar yaptıklarını ifade eden  Rijkaard, “Çok fazla fedakarlık yapmak zorunda olduğumuz zamanlar oldu. Onun  haricinde iyi bir yerde de bitirdik, ama 'Tatmin oldunuz mu?' derseniz, tam  anlamıyla tatmin olmak söz konusu değil. Her zaman daha iyisi vardır. Daha iyi  olması gerekiyor. İkinci yarıya da iyi bir şekilde hazırlanıp, iyi bir şekilde  çalışırsak, daha iyi şeyler olacak” diye konuştu.

Rijkaard şöyle devam etti:“Özellikle bulunduğumuz konumdan tam anlamıyla memnun olduğumu  söyleyemem. Baktığımız zaman ikinci durumdayız, liderle fazla bir puan farkı yok.  Bu olumlu bir şey, ama ilk yarıda çok gereksiz puan kayıpları yaptık. Bu yüzden  takımların puanları birbirine yakın. Eğer bu kadar gereksiz puan kayıpları  yaşamasaydık, daha farklı konumda ve daha fazla puana sahip olabilirdik. İkinci  yarı bu tip problemlerden arınmamız lazım.”
Takımda uygulamak istediği 4-3-3 sisteminde bir sıkıntı olduğunu  düşünmediğini vurgulayan Rijkaard, futbolcuların, kendilerinden istediğini iyi  anladıklarını ve bunu da maçlarda gösterdiklerini söyledi.

Bu sistemle iyi maçlar çıkardıklarını ifade eden Hollandalı çalıştırıcı,  sistem içindeki eksikliklerin, antrenmanlarda daha fazla çalışılarak  giderilebileceğini, ancak sistem bazında takımın, istediklerine iyi cevap  verdiğini, ligde en az yenilen takım olduklarını kaydetti.

-“İYİ BİR RUH VAR”-

Yapmak istediklerini çok iyi algılayan futbolcularına teşekkür eden Frank  Rijkaard, “Bir takım iyi oynuyorsa, mutlaka futbolculara teşekkür etmek  gerekiyor. Takımımızda çok iyi bir ruh var. Bu ruh sayesinde bu tip şeyler  meydana geliyor. O nedenle futbolcularımızı kutlamamız lazım. Ligin ikinci  yarısına da aynı ruhu ve mantaliteyi yansıtıp, bu şekilde devam etmemiz  gerekiyor” dedi.
Bir soru üzerine, Milan Baros'un sakatlığının gol yollarında önemli bir  eksiklik olduğunu ifade eden Rijkaard, “Baros'un eksikliği önemli, ama Elano,  Keita, Arda ve Kewell gibi anahtar oyuncular, fiziksel olarak iyi olduğunda  takımın performansını otomatik olarak olumlu yönde etkiliyorlar” diye görüş  belirtti.
Rijkaard, bu futbolcularla ilgili şunları söyledi:
“Kewell, gayet profesyonel ve takım için çok önemli bir futbolcu.  Kendisini iyi bir örnek olarak nitelendirebiliriz. Özellikle kanatlarda oynadığı  maçlarda tam bir uzman. Son maçlarda farklı pozisyonlarda oynadığı zaman bile  gayet iyi maçlar çıkardı. Çok önemli ve profesyonel bir futbolcu. Keita çok  yetenekli ve etkili bir futbolcu. Taraftarla bütünleşmesi de çok iyi. Taraftarlar  kendisini çok seviyor. Galatasaray'a çok yararlı olabilen, maç içinde ne yapacağı  kestirilemeyen çok yetenekli bir futbolcu. Arda ise çok önemli bir futbolcu. Arda  gerçekten iyi oynuyorsa, o ruhu sahaya yansıtıyorsa, takım genel olarak Arda'dan  etkileniyor, aynı şekilde davranmaya çalışıyor. Kendisi Galatasaray için çok  önemli bir futbolcu. Genç olmasına rağmen çok yetenekli.”

-UEFA AVRUPA LİGİ-

Rijkaard, UEFA Avrupa Ligi'nde iyi bir performans göstererek gruptan  çıktıklarını, bir kulüp ve takım için uluslararası düzeyde turnuvalara devam  etmenin çok önemli olduğunu söyledi.
Önlerinde zorlu maçlar ve takımlar bulunduğunu, bunun, takım ve  taraftarlar için ekstra bir motivasyon sağladığını anlatan Frank Rijkaard,  eşleştikleri Atletico Madrid için “Çok güçlü ve kaliteli futbolculara sahip.  Zaten İspanya Ligi'nin kalitesi ortada. İlk maçı deplasmanda oynayacağız. Oradan  alınacak iyi bir sonuç daha iyi şeyler yaptırabilir. Sonra kendilerini burada  ağırlayacağız. Bu tip zor maçlar her futbolcunun oynamak istediği maçlardır. Biz  de bir an önce bu maçların gelmesini bekliyoruz. Elimizden gelenin en iyisini  yapmamız lazım, çünkü zor bir takımla oynayacağız” dedi.

TRANSFER İYİ OLUR

Rijkaard, “Gönderilecek ve ve kalacak oyuncularla ilgili yapılan  spekülatif haberlerle ilgili bir açıklama yapmak ister misiniz?” sorusuna da  “Bazı transferler yapılırsa iyi olabilir. Yönetimimizle bir toplantı yaptık, bu  konuları masaya yatırdık. Şu an yapmamız gereken, bekleyip, görmek” yanıtını  verdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler