« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rıdvan Dilmen: Direkten döndük

'Şeytan' lakaplı Rıdvan Dilmen, önceki gün arkadaşlarıyla futbol oynarken göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Kalp krizi geçirdiği belirlenen efsanevi futbolcuya stent takılırken, bir daha futbol oynaması da yasaklandı. Dedesi ve babası kalp hastalığından erken yaşta ölen Rıdvan Dilmen, “Direkten döndük” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Arkadaşlarıyla futbol oynarken nefes almakta zorlanan Dilmen, durumunun ciddi olabileceği ihtimali üzerine hemen hastaneye kaldırıldı. Hastaneye götürülen eski futbolcunun kalp krizi geçirdiği ve kalp damarlarının yüzde 70 oranında tıkalı olduğu anlaşıldı. Anjiyonun ardından balon tedavisiyle damarları açılan ve stent takılan 49 yaşındaki Dilmen yoğun bakıma alındı.

 

Vatan Gazetesi'nden Dündar Kale'nin haberine göre, dedesi ve babası da 47 yaşında kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybeden Rıdvan Dilmen’in bu ani rahatsızlığı tüm sevenlerini korkuttu. Dilmen’in yoğun bakım ünitesine alınmasının ardından bile Fenerbahçe - Manisaspor maçının ikinci yarısını izlediği ve yakın arkadaşlarına, “Direkten döndük” dediği öğrenildi.

 

‘Durumu iyiye gidiyor’

 

Dilmen’in doktoru Kardiyolog Doç. Dr. Ahmet Akyol, yaptığı yazılı açıklamada şu bilgileri verdi: “Hastamız Rıdvan Dilmen, göğüs ağrıları nedeniyle hastanemize başvurdu. Yapılan tetkiklerinde, akut alt duvar kalp krizi ön tanısı ile hastanemize yatırıldı. Yapılan koroner anjiyografide kalbinin sağ tarafında tıkanıklık saptandı. Balonla açılan damara stent yerleştirilmesi işlemiyle damardaki tıkanıklık tamamen açılmıştır. Hastamız, koroner yoğun bakım ünitesine alınmıştır. Durumu iyiye gitmektedir.”

 

‘Göğsünde ağrı hissetmiş’

 

Yakın arkadaşı Güntekin Onay, Dilmen’in yaşadıklarını şöyle anlattı: “Oynarken kendini yorgun hissetmiş ve maçı bırakmış. Beşiktaş maçı için şirkete gelmeyi planlıyordu. Duş yapmaya niyetlenmiş ama bu sırada göğsünde bir ağrı hissettiğini eşine söylemiş. Rıdvan Hoca’nın asistanı tanıdıkları bir doktor arkadaşını çağırmış. Maça gitmek üzere olan doktor gazetelerde yazdığı gibi Beşiktaş formasıyla gelip Rıdvan’ı muayene etmiş. Burada doktor beyi tanımıyorum ama tebrik etmek gerekir. Rıdvan Hoca ‘Maç var beni şirkete bırak ya da hemen hastaneye bir uğrayalım ordan da şirkete geçelim’ dediyse de dinlememişler.”

 

Rıdvan Dilmen’in pek sağlıklı beslenmediğini dile getiren Onay, “Ayaküstü atıştırarak günü geçirirdi. Sigara da kullanıyordu. Stresin de Rıdvan’ın çok etkisi var. Bacakları ve dizlerinde de sorun var ama halı sahada maç yapıyor ” dedi.

 

Daha önce doktora gitmiş

 

Tanju Çolak ise şunları söyledi: “İzmir’deydim. Ziyaret için döndüm ama doktorları yasaklamış. Göremedim. Eşiyle görüştüm ve korkulacak bir şey olmadığını öğrenip rahatladım. Rıdvan daha önce doktora gitmiş damarlarındaki tıkanıklık o zaman da tespit edilmiş ama pek önemsememiş. ”

 

Hayatını düzenlemesi gerek

 

Siyami Ersek Kalp Göğüs Hastalıkları Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Osman Bolca: “Kalp damar hastalıkları sporcularda biraz daha farklı nedene bağlı olabilir. Altta yatan kalp hastalıkları riskleri bulunabildiği gibi sporcunun kendisinden kaynaklanan sporcu kalbi atlet kalbi denilen durumda ani kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Ailesinde erken yaşta kalp hastalığı hikayesi bulunanlar, şeker, hipertansiyon hastaları kalp hastalığına karşı risk altındadır. Stres ve yoğun kullanılan sigara da bu riski artırır. Bu tür kalp krizi geçirenler bundan sonraki hayatını düzenlemesi gerekecektir.”

 

 

 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler