Gündem Haberleri

  Rıdvan Budak DSP'den ihraç edildi

  Hürriyet Haber
  10.01.2002 - 14:46 | Son Güncelleme:

  DSP Merkez Disiplin Kurulu, İstanbul Milletvekili Rıdvan Budak'ı partiden oy birliğiyle ihraç etti. Budak, ihracın "maddi bir delile dayanmadığını ve parti programına aykırı" olduğunu savundu.

  DSP İstanbul Milletvekili Rıdvan Budak, Merkez Disiplin Kurulu'na yaklaşık 15 dakika süren bir savunma verdi. Budak, parti genel merkezinden ayrılırken Disiplin Kurulu`nda yaptığı savunmada ihraç talebinin ``maddi bir delile dayanmadığı ve haksız olduğunu`` ifade ettiğini söyledi.

  Edinilen bilgiye göre Budak, savunmasında, DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit imzasıyla Disiplin Kurulu`na sevk edildiğine dair yazıda, gerekçe olarak, 22 Aralık tarihli bir gazetedeki haber ile daha önceki basın açıklamalarının gösterildiğini savundu. Budak, şunları kaydetti:

  "Söz konusu haberde tırnak içinde yer alan ifadeler bana aittir, diğer kısımlar ise gazetenin yorumudur. Haberde bana ait olmayan, `hükümetin istifasını istediğim, liderler dahil, Bakanlar Kurulu`nun değiştirilmesini talep ettiğim` şeklindeki ifadeler ihraç talebine gerekçe gösterilmektedir.

  Disiplin işlemi başlatılıp basına duyurulmadan önce, bu husus hakkında bilgime başvurulsaydı, işin doğrusunu açıklar, tekzip yoluna da başvururdum.``

  "İhraç isteminin parti programına aykırı olduğunu`` savunan Budak, ``Parti programının yasama bölümünde, `Milletvekilinin kişiliğini ve özgürlüğünü korumak ve çalışmasını kolaylaştırmak gerekir. Milletvekilinin kişiliği ve özgürlüğü ile parti disiplininin gerekleri sağlıklı bir denge içinde gözetilmelidir` ifadesi yer almaktadır`` dedi. Yapılan işlemin, bu hükümlerle de aykırılık taşıdığını ileri süren Rıdvan Budak, şunları kaydetti:

  "Aslında ihracımın gerekçesi iddia edilenler değildir. Esas gerekçe, parti içi demokrasi talebine tahammülsüzlüktür, gözdağı vermektir.

  DSP Meclis Grup seçimlerinin sonuçları, bu kararın alınmasının en önemli nedenlerinden biri olduğu kanısındayım. Ortada bir parti suçu yoktur. Buna rağmen bu haksız işlem gerçekleştirilirse, hukuk yoluna başvuracağımı açıkça ifade ediyorum.``

  KARAR OYBİRLİĞİYLE ALINDI

  Kurul, yaklaşık 4 saat süren görüşmelerin ardından, İstanbul Milletvekili Rıdvan Budak`ın parti tüzüğünün 23. maddesinin 8. fıkrası, 70. maddesinin 2. fıkrası ve 81. maddesine aykırı gördüğü davranış ve eylemlerinden dolayı, yine parti tüzüğünün 84. maddesinin 1. fıkrasının 20. bendinde belirtilen ``üyelikten kesin çıkarma`` hükmüne göre partiden ihracını kararlaştırdı. 7 kişiden oluşan Kurul, kararı oybirliğiyle aldı.

  DSP Merkez Disiplin Kurulu kararının kesin olduğu ve bugün itibariyle yürürlüğe gireceği bildirildi.

  Karar örneği, Budak`ın üyeliğinin yazılı bulunduğu il ve ilçe teşkilatları yönetim kurulları, DSP Genel Merkezi Örgüt Kuru ile DSPGrup Yönetim Kurulu başkanlıklarına gönderildi.

  Budak, DSP Merkez Disiplin Kurulu kararı konusunda yargı yoluna başvurabilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı