Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rice'dan Temsilciler Meclisi'ne uyarı

  Hürriyet Haber
  16 Ekim 2007 - 07:50Son Güncelleme : 16 Ekim 2007 - 07:50

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ermeni tasarısının, İslam ile dünyanın geri kalanı arasındaki farklılıklarda köprü vazifesi gören demokratik müttefik Türkiye ile çok önemli ilişkiler üzerinde son derece olumsuz etkisi olacağı uyarısında bulundu.

  Ortadoğu ziyareti sırasında, Kudüs'te, ABC televizyonuna bir demeç veren Rice, ABD Temsilciler Meclisi'nin gündemine kısa süre içinde getirilmesi öngörülen Ermeni tasarısıyla ilgili soruları da yanıtladı.

  Rice, “Kongre üyeleri umarım ne yapmakta olduklarına ciddi biçimde bakarlar ve hepimizin paylaştığı, 1915 olaylarıyla ilgili hoşnutsuzluklarını ifade etmede, bu tasarının dışında bir başka yol bulurlar. Hep söylemekte olduğumuz gibi bu tasarı, İslam ve dünyanın geri kalanı arasındaki farklılıklar arasında köprü vazifesi gören demokratik bir müttefikle, aşırı derecede önemli ilişkiler üzerinde çok olumsuz etki yaratacaktır” ifadelerini kullandı.

  Bu konuda, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin kendisi başta olmak üzere, bir çok kongre üyesiyle telefonda konuştuğunu anlatan Rice, “2007 yılındayız. Demokratik müttefikimiz Türkiye ile çok iyi ilişkilere güveniyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'ndan bahsetmiyoruz. Bu İslam ve dünyanın geri kalanıyla köprü vazifesi gören demokratik müttefikimiz Türkiye. NATO üyesi. AB'ye üyelik arayışındaki bir ülke. İnsan hakları üzerinde aktif bir şekilde çalışan, terörizmle savaşta, Irak ve Afganistan'daki güçlerimizin ihtiyaçları için elzem bir müttefik. 8 eski ABD Dışişleri Bakanı ve bir çok eski ABD Savunma Bakanı, dış politikadan anlayan bir çok siyasi isim, Türkiye ile ilişkilerimize zarar verecek bir şey yapılmamasının önemi hakkında konuştu” dedi.

  Rice, bu konunun herkes için çok duygusal bir mesele olduğunu belirtirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda konuştuğunu söyledi ve “Onlara, bu meselenin, şu andaki Türk hükümetinin Amerikan halkı tarafından kınanması olmadığını anlatmaya çalıştım” ifadesini kullandı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı