Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rice, Ortadoğu Zirvesi öncesi İsrail'de

  A.A.
  14 Ekim 2007 - 19:45Son Güncelleme : 14 Ekim 2007 - 20:05

  Rice'ın, Ehud Olmert ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmesinin odağında, Annapolis Konferansı yer alıyor.

  Öte yandan Filistin Enformasyon Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili Riyad El Malki, konferans öncesi Filistinliler ile bir ortak deklarasyonun şart olmadığı yönündeki Olmert'in açıklamalarını eleştirdi ve “Çatışmaları çözecek bir belge olmaksızın, gelecek ayki konferansa gidemeyiz” dedi.

  Malki, Filistinliler'in, Olmert'i konferansı bir halkla ilişkiler gösterisi olarak kullanmasına izin vermeyeceklerini bildirdi.

  Filistin Enformasyon Bakanı, Olmert'in konferansa bir halkla ilişkiler ve Arap ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirme olayı olarak baktığını öne sürdü ve bu konuda kendisine yardımcı olmayacaklarının altını çizdi.

  YİŞAİ: “ANLAŞMA, KOALİSYONU SARSABİLİR”

  İsrail Başbakan Yardımcısı, Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı, Şas Partisi Genel Başkanı Eliyahu Yişai, Rice ile görüşmesinde, Annapolis Konferansı öncesi gündeme getirilen, Doğu Kudüs'ün Arap mahallelerinin Filistin yönetimine devriyle ilgili çalışmalara dikkati çekti ve buna itirazlarını dile getirdi.

  Yişai, “Önemli konularda taraflar, imzalanmış bir anlaşmayla dönerlerse, bu hükümet için bir şok nedeni olabilir, koalisyonun çökmesine yol açabilir” uyarısını yaptı.

  İsrail kabinesinin, özellikle Kudüs konusundaki katı açıklamalarıyla dikkati çeken bakanı Yişai, Rice'a, “Kudüs görüşme masasında değil” dedi.

  “Ben bir barış adamıyım ve barışı özlüyorum. Biz (Filistinler ile) gerçek görüşmeler için çok uzun bir süre bekledik, bir süre daha bekliyebiliriz” diye konuşan Yişai, bugün Filistin yönetiminin iki başlı durumda olduğuna dikkati çekti ve Filistin halkının yüzde 40'ıyla bir anlaşmaya varmanın mümkün olmadığını savundu.

  Yişai, Ebu Mazen'i (Mahmud Abbas) ancak ekonomik içerikli bir konferansın güçlendireceği yolundaki görüşlerini yineledi, Annapolis Konferansı'nın diplomatik görüşmelere yol açması gerektiğini söyledi.

  Yişai, daha önce de konferansın kapsamının yalnızca ekonomik konularla sınırlı tutulmasını istemişti. Rice'ın ise Annapolis konferansının ekonomik içerikli olması önerisine sıcak bakmadığı ve Yişai'ye, “Başkan George Bush'un burada sükunet içinde, huzurlu bir bölge oluşturulması yönündeki vizyonunun gerçekleştirilmesinin kritik bir aşamasındayız” dediği kaydedildi.

  Rice, “Başkan Bush, İsrail halkının, özellikle zor zamanlarında gerçek bir dostudur. Filistinliler'in de bağımsız bir ülkeye ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Annapolis Konferansı, önemli konuları da masaya yatıracak, görüşmeler doğrudan biçimde yapılacaktır” dedi.

  Rice, karar alma sürecine gelindiğini belirtirken, “Sizi temin ederim ki İsrail, konferansta sürprizlerle karşılaşmayacak” diye konuştu.

  ABD Dışişleri Bakanı'nın, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Matan Vilnai ile görüşmesinde, Barak'ın da İsrail'in Judea ve Samarya topraklarında (Batı Şeria) güvenlik operasyon serbestisi konusunu temel ilke olarak gördüğünü ve bunu gelecekte sürdürmek istediklerini dile getirdiği kaydedildi.

  Barak ayrıca Rice'a, Batı Şeria'da Filistinliler'in rahat yolculuk yapma olanağını engelleyen yol blokajlarının kaldırılmasıyla ilgili planlarını aktardığı da ifade edildi. Barak, Rice'a, geçen gelişi sırasında anlaşmaya varıldığı üzere, Filistinliler'in Batı Şeria'daki Nablus kentine 500 polis görevlisini yerleştirme işlemlerini henüz tamamlamadığını da aktardı.

  İSRAİLLİ ARAP BAKANDAN UYARI

  İsrail kabinesinin Arap kökenli Kültür, Bilim ve Spor Bakanı Galip Macadele ise bakanlar kurulu sekreteryasına başvurarak, Ağlama Duvarı bitişiğindeki Faslılar Kapısı'ndaki inşaat çalışmalarının başlatılması kararının derhal durdurulmasını istedi.

  Macadele, bakanlıklardan oluşan komisyonun, kazıların yeniden başlatılmasına yönelik aldığı kararın, Başbakan Ehud Olmert'in tam da Annapolis Konferansı için gideceği günlerde, gereksiz çatışmalara neden olabileceği uyarısını yaptı.

  Rice'ın, ilerleyen saatlerde İsrail Maliye Bakanı Roni Bar-On ile biraraya gelmesi ve özellikle Filistin yönetimiyle ekonomik işbirliği konuları üzerinde durması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı, Filistin Başbakanı Selam Feyyad ile de Feyyad'ın bu akşam onuruna vereceği yemekte görüşecek.

  Filistinli yetkililerin Rice'a, Annapolis zirvesinden öncesi, özellikle Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerindeki inşaat çalışmalarını durdurması için İsrail'e baskı yapmasını isteyecekleri belirtiliyor.

  Filistinli bir yetkili, Haaretz gazetesine, bunun yol haritasında da İsrail'in kabul ettiği ilk konulardan biri olduğunu hatırlattı.

  Ayrıca Haremmüşşerif'in Filistinliler'in elinde olmadığı biçimindeki bir düşüncenin asla kabul edilemez olduğunu dile getiren Filistinli yetkili, “Hiçbir Filistinli lider buna onay veremez, Ebu Mazen (Mahmud Abbas) de” dedi.

  Bir diğer Filistinli yetkili de “İsrail halkı, El Aksa sorununun ne denli önemli bir konu olduğunu hala anlamıyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı