Dünya Haberleri

  Rıce, Orta Doğu' da

  A.A
  31.07.2007 - 17:03 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates, Orta Doğu ziyaretlerinin ilk durağı Mısır'da temaslarına başladılar.

  Rice, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak'la ilgili olarak, tüm tarafların ulusal uzlaşma çabaları için ağırlığını koyması gerektiğini söyledi. Rice, "Bu, Irak'ta etki sahibi olanların çabalarının yoğunlaşması anlamına geliyor" dedi.

  ABD Dışişleri Bakanı Rice, ziyareti sırasında Şarm El Şeyh'te Mısır ve Ürdün'ün yanı sıra Körfez İşbirliği Konseyi'ne üye ülkelerin bakanlarıyla da bir araya gelerek, ABD Başkanı George Bush'un Orta Doğu barış konferansı önerisini de görüştü.
  Rice, İsrail ve Filistin için iki devletli çözüme yönelik ilerleme sürecini sağlayacak iyi hazırlanmış bir toplantı istediklerini söyledi. Rice, bu konferansın "Amerikan yapımı olarak" düşünülmemesi gerektiğini kaydetti.

  ABD Başkanı Bush, 16 Temmuzda yaptığı bir açıklamada, bu yıl sonunda Orta Doğu'da barış görüşmelerini yeniden başlatacak bir uluslararası konferans önerisinde bulunmuştu.

  Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da Bush'un önerdiği Orta Doğu barış konferansının, Birleşmiş Milletler ya da BM, AB, ABD ve Rusya'dan oluşan Orta Doğu Dörtlüsü tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı