Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rice: İran'ın nükleer programı diplomasiyle çözülmeli

  Hürriyet Haber
  12 Şubat 2006 - 21:16Son Güncelleme : 12 Şubat 2006 - 21:21

  ABC televizyonunun “Bu Hafta” programına katılan Rice, İran'a karşı olası bir operasyon için planlar yaptığına ilişkin soruyu, ”Diplomatik çözümden yanayız, ancak Başkan, hiçbir seçeneği hiçbir zaman gözardı etmez” diye yanıtladı.

  Ülkelerin büyük kısmının, İran'ın nükleer silah teknolojisine değil barışçı bir nükleer programa sahip olmasının hakkı olduğu görüşünde birleştiğini belirten Rice, bu konuda kimsenin İran'a güvenmediğini, İran'ın 18 yıldır uluslararası topluma yalan söylediğini iddia etti.

  İran'ın bu konuda yalnız olduğunu ve bu nedenle görüşmelere dönmesi gerektiğini kaydeden Rice, İran'ın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'ndan (NPT) çekilmesi halinde tecrit halini daha da derinleştireceğini söyledi.

  “BİN LADİN GÜCÜNÜ KAYBETTİ”

  Dışişleri Bakanı Rice, New York Senatörü ve eski Başkan Bill Clinton'ın eşi Hillary Clinton'ın, Bush yönetiminin El Kaide karşısında etkisiz kaldığı yönündeki suçlamasıyla ilgili olarak da terörist El Kaide grubunun yöneticisi Usame bin Ladin'in hala yetkililerden kaçsa dahi, gücünü açık bir şekilde kaybettiğini söyledi.

  Bin Ladin'in 90'lı yıllarda Bill Clinton iktidardayken serbest kaldığını savunan Rice, “Saklanmayı başaran ancak kaçak durumda olan biriyle hesabımız olduğu doğru. Ancak Pakistan ve Suudi Arabistan gibi yerlerde El Kaide'ye yönelik uluslararası çabalar sayesinde örgütü açık biçimde zayıfladı” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı