Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rice, İran'ın Hamas'a yardımı önemsemedi

  RİYAD (A.A)
  23 Şubat 2006 - 08:16Son Güncelleme : 23 Şubat 2006 - 09:07

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'ın Hamas hakimiyetindeki Filistin Yönetimi'ne yapacağını açıkladığı mali yardımı önemsemedi.

  Suudi Arabistan'da temaslarda bulunan Rice, bu çerçevede Dışişleri Bakanı Suud El Faysal ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İran'ın Hamas'a yapacağı yardımın “iyi bir yaşam” için Filistinlilere yetmeyeceğini söyledi.

  Rice, “İranlılar ne isterlerse vaat edebilirler, ancak ben bir kez daha Filistinlilerin çok fazla yardım gereksinimi olduğunu belirtmek istiyorum. Ve bu sadece bir yardım meselesi değil... Filistin halkının iyi yaşaması için İsrail ile işbirliği gereklidir. Bu bir olgudur” dedi.

  İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani, dün Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal ile Tahran'da yaptığı görüşmeden sonra, “ABD zulmüne karşı durabilmeleri için kurulacak Filistin hükümetine kesinlikle mali yardım yapacaklarını” söylemişti.

  Amerikan rakamlarına göre, Filistin Yönetimi'nin işlemesi için yıllık 1.9 milyar dolara ihtiyacı bulunuyor. Bunun bir milyar doları başta AB, ABD, Japonya ve Arap ülkeleri olmak üzere uluslararası toplum tarafından karşılanıyor.
  ABD, Hamas'ın hükümeti kurması halinde Filistin'e yapılan bütün doğrudan yardımları durduracağını açıklamış, Hamas'ın şiddetten vazgeçmesi ve İsrail'i tanıması için diğer ülkeleri de kendisi gibi yapmaya çağırmıştı.
  Bu arada, Rice, sabah saatlerinde Abu Dabi'ye gitmek üzere Suudi Arabistan'dan ayrıldı.

  SUUDİ ARABİSTAN, YARDIMA DEVAM EDECEK

  Öte yandan Suudi Arabistan, ABD'nin Hamas önderliğindeki yeni Filistin hükümetine dış yardım yapılmaması için gösterdiği çabalarına katılmayı reddetti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal da yaptığı açıklamada, Filistin halkının büyük insani gereksinimlere ve uluslararası yardıma ihtiyacı olduğunu ifade etti.
  Prens Faysal, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt'in de söylediği gibi dünyanın Hamas'a önyargıyla yaklaşmaması gerektiğini belirtti.

  Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt, Rice'in Kahire ziyaretinde ”Hamas önderliğindeki hükümete yardımı kesmenin vakitsiz olacağını” söylemişti.  Adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkililerin verdiği bilgiye göre, Suudi Arabistan dün ABD'ye, Filistin hükümetine aylık 15 milyon dolar göndermeye devam edeceğini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı