Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rice’ın ’idam yok’ sözü AİHM’ye yetti

  Şefik DİNÇ/İSTANBUL
  17 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ağustos 2006 - 23:42

  Los Angeles’ta kayınbiraderi ve kayınvalidesini öldürüp eşini yaraladıktan sonra kaçtığı İstanbul’da yakalanan Irak asıllı ABD vatandaşı Fraydun Ahmad Kordian ABD’ye iade edilecek. AİHM, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın "İdam etmeyeceğiz" sözü üzerine, Kordian’ın iadesine karar verdi. Kordian ise Türkiye’ye iltica talebinde bulunacak.

  California’nın Los Angeles kentinde oto tamirciliği yapan 50 yaşındaki Fraydun Ahmad Kordian, boşanma davası açarak annesinin evine yerleşen İspanya uyruklu eşi Rosalia ile konuşmak için 19 Ekim 2005’te kayınvalidesi Zenaida Barrigan’ın evine gitti. Çıkan tartışmada Kordian, kayınbiraderi Fernando Lomeli ve kayınvalidesini tabancayla öldürdü, eşini de yaraladı. Fraydun Ahmad Kordian, 2 gün sonra uçakla Madrid üzerinden İstanbul’a gelirken, California Eyaleti Los Angeles Yüksek Mahkemesi, hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkardı. Irak’a gitmeyi planlayan Kordian, 21 Ekim’de Atatürk Havalimanı’nda yakalandı. Tutuklanan Kordian Metris Cezaevi’ne konuldu.

  Bakırköy 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, suç siyasi ya da askeri olmadığı için Kordian’ın ABD’ye iade edilmesini kararlaştırdı. Ancak Kordian’ın avukatları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurarak müvekkillerinin iade edilmesi durumunda idam edilebileceğini öne sürdü. AİHM de, iade kararına tedbir koydu ve idam edilmeyeceğine dair güçlü diplomatik güvenceler alınmadığı takdirde iade edilmemesine karar verdi.

  Tedbir kararı üzerine Los Angeles Bölge Başsavcısı Vekili Robert Grace, Kordian’ın idam edilmeyeceğine dair söz verdi.

  RICE: İDAM YOK

  ABD-Türkiye Adalet Bakanlıkları ve elçilikleri arasındaki yazışmalar sürerken, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Savcı Grace’in taahhüdünü onaylayarak, şüphelinin idam edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti ve iadesinin yerinde olacağını belirtti. Rice’nin verdiği güvence Adalet Bakanlığı tarafından halen Yargıtay’da olan dosyaya gönderildi. Yargıtay gelişmeyi AİHM’ye bildirdi. Savcı Grace ve Bakan Rice tarafından onaylanan taahhütler, AİHM tarafından yeterli görülerek, 10 aydır Türkiye’de tutuklu bulunan Kordian’ın iade edilmesine karar verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı