Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ricciardone: Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  20 Ocak 2011 - 16:32Son Güncelleme : 20 Ocak 2011 - 17:46

  Türkiye tam 173 gün sonra yeni ABD büyükelçisine kavuştu. ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı ilk açıklamada, "Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşurmuş" dedi.

  RICCIARDONE KİMDİR?

  RICCIARDONE ANKARA'DA / FOTO GALERİ

  31 temmuz tarihinde Türkiye'den ayrılan ABD eski Büyükelçisi James Jeffrey'nin koltuğu nihayet doldu.

  ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Ricciardone Esenboğa Havalimanı'nda kalabalık bir basın ordusu karşıladı.

  İleri derecede Türkçe konuşan Ricciardone, Türkiye'deki ilk açıklamasını da Türkçe yaptı. ABD Büyükelçisi, "Eski arkadaşlarımızı görmek ve yeni dostlar edinmek için heves ediyoruz. Sizin de bildiğiniz üzere dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşurmuş. Yakında görüşmek üzere iyi günler" ifadesini kullandı.

  Yahudi lobisinin engellemeleriyle ataması 5 ay ABD Senatosu’nda bekleyen Ricciardone’yi, ABD Başkanı Barack Obama mola (recess) ataması yetkisini kullanarak 30 Aralık’ta görevlendirmişti. ABD anayasasına göre, büyükelçilikler gibi bazı kilit makamlara yapılan atamaların Senato tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak ABD Başkanı, Kongre’nin yasama dönemine ara verdiği zamanlarda geçici olarak bu makamlara atama yapabiliyor.

  PROTESTO GİRİŞİMİ

  Anadolu ajansı'nın haberine göre, Türkiye Gençlik Birliği üyesi bir grup öğrenci, Ricciardone'nin Ankara'ya gelişi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda protesto gösterisi yapmak istedi.

  Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Esenboğa Havalimanı'na düzenlediği otobüs seferiyle havalimanına gelen Türkiye Gençlik Birliği üyesi 8 kişilik öğrenci grubu, Havalimanı Mülki İdare Amirliğinin bulunduğu binanın önünden Ricciardone'nin kullanacağı VIP salonuna doğru slogan atarak yürümek istedi. Güvenlik güçleri ise öğrenci grubuna müdahale ederek bölgeden uzaklaştırdı.

  ODTÜ öğrencisi olduğu bildirilen gruptakiler, daha sonra güvenlik güçlerinin nezaretinde havalimanından ayrıldı.

  TÜRKÇESİ İNCİRLİK'TEN

  Kısaca “Frank” ismini kullanan 1951 doğumlu Ricciardone, 1973’de ABD’nin en prestijli okullarından Dartmouth Üniversitesi’nden onur derecesiyle mezun olduktan sonra Fulbright bursu ile bir süre İtalya’da öğrenim gördü. 1976’da İran’a giderek öğretmenlik yaptı. 1978’de Dışişleri Bakanlığı’na girinceye kadar da Güneybatı Asya, Avrupa ve Ortadoğu’da sık sık seyahat etti. Fransızca, İtalyanca ve Arapça dışında çok iyi derecede Türkçe konuşan Ricciardone’nin, Türkiye, bakanlıktaki ilk görev yeri. İlk iki döneminde Adana ve Ankara’da bulunan Ricciardone, daha sonra bir kez daha Türkiye’ye tayin oldu. Birinci Körfez Savaşı’nın ardından Nisan 1991’de kurulan Çekiç Güç’te görev aldı. Ricciardone, “Operation Provide Comfort” (Rahat Sağlama Operasyonu) kapsamında Irak’ın kuzeyini Saddam Hüseyin rejiminden korumak için oluşturulan “uçuşa yasak bölgeden” sorumlu Türk ve Amerikalı generallere danışmanlık amacıyla İncirlik’te kalırken, Amerikan ve Türk askerlerine danışmanlık yaptı. Bu arada Türkçe öğrendi. 1995-1999 döneminde ise Ankara’da maslahatgüzâr olarak çalıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı