Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ribaund canavarı Enes

Milli basketbolcumuz Enes Kanter NBA'de oynadığı 6 maç sonunda maç başına 5.5 ribaundluk ortalamasıyla çaylak oyuncular arasında 1. sırada yer alırken

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

NBA'deki ilk sezonunu geçiren 2011 NBA Draftı'nın 3 numaralı oyuncusu Enes Kanter,  Utah Jazz formasıyla oynadığı ilk 6 maçta aldığı kısa sürelere rağmen ribaundlardaki başarısını kanıtlayarak sadece çaylaklar arasında değil tüm NBA'deki en iyi ribaundculardan biri olma yolunda olduğunu gösterdi. 

19 yaşındaki genç oyuncu geride kalan 6 maç sonunda maç başına sahada sadece 14.8 dakika kalmasına karşın 1.8'i hücum olmak üzere toplam 5.5 ribaund ortalaması yakaladı.

Enes Kanter 5.5 ribaundla ligde forma giyen 55 çaylak içinde 1. sırada yer alıyor.

Mevcut ortalamalarına bakarak hesaplandığında ise gelişmiş istatistiklerde 2.11'lik pivot 48 dakika bazında maç başına 17.8 ribaund ortalaması elde ederek müthiş bir grafik çizdi.

NBA genelindeki 48 dakika verilerine bakıldığında ise Enes, değerlendirme kriterlerine giren 252 oyuncu içinde 17.8 ribaundla 6. sırada bulunuyor. Kanter aynı zamanda listede ilk 25 oyuncu içinde yer alan tek çaylak oyuncu olarak dikkatleri çekiyor.

Bu listenin zirvesinde ise maç başına 38.8 dakika oynayıp 16.0 ribaund alan ve ribaund krallığında da 1. sırada bulunan Orlando Magic'in süperyıldızı Dwight Howard var. Howard'ın 48 dakikalık ribaund oranı ise 19.8.

Öyle gözüküyor ki Enes Kanter oyun süresi arttıkça bu kategoride Howard'ın tahtını sallayacak.


 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler