Rhodes: Hırslı Türkler mucizeler yaratacak

Hürriyet Haber
05 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 05 Temmuz 1999 - 00:01

ABD Cornell Üniversitesi Rektörü ve Koç Üniversitesi Danışma Kurulu Üyesi Prof. Frank Rhodes, ‘‘Yüzde 65 enflasyonla bile yüzde 7 kalkınma başarıyorsunuz. Bunu girişimci, hırslı Türk insanı yaratıyor. Öğrencilerimden gördüğüm yeni gençler türkiye'yi daha ileri taşıyacak’’ dedi.

ABD Cornell Üniversitesi Rektörü ve Koç Üniversitesi Danışma Kurulu üyesi Prof. Frank Rhodes, ‘‘Yüzde 65 enflasyon oranı ile yüzde 7 kalkınmayı başaran Türk insanı bir mucize yaratıyor. Bu mucizenin dinamiği, genç, eğitilmiş, girişimci, hırslı Türk insanıdır’’ dedi. Öğrencisi olan Türk gençlerini ‘‘harika’’ diye tanımlayan Cornell, Türk öğrencilerin öğrenme isteğiyle dopdolu olduğunu ve her zaman en iyi öğrencilerinin Türkler olduğunu söyledi. Cornell, ‘‘Türkiye yetiştirdiği gençlerle ne kadar övünse azdır. Hepsi uluslarası çapta birer değer olan bu girişimci gençler, gelecekte şirketlerin ve kurumların başına geçecek, Türkiye'yi çok ileri noktalara taşıyacaklardır’’ dedi.

Yeni bir yüzyıla girilirken bilginin en önemli sermaye olmaya başladığını kaydeden Rhodes, ‘‘Bu çok yeni ve çok önemli bir şeydir. Bundan önceki dönemde, doğal kaynaklar, makine ve para önemliydi. Şimdi ise bilgi önemli. Diğer kaynaklar kullanıldıkça azalır, ancak bilgi kullanıldıkça artar. Bu yüzyılda bilgiye yatırım yapmayanlar gelecek yüzyılda çok zorlanacak’’ diye konuştu.

Bilişim teknolojisindeki gelişim ve toplumun bilgi toplumu olmaya başlamasıyla eğitimin biçiminin de değişeceğini vurgulayan Rhodes, 6-17 yaş arası klasik eğitimden ömür boyu sürecek eğitime geçileceğini ve bu süreçte herkesin eğitim alacağını söyledi. Bugüne kadar insanlara bir takım bilgiler verilip, sonra bu bilginin hatırlanmasının istendiğini belirten Rhodes, gelecek yüzyılda bilgiyi hatırlama değil kullanmanın önemli olacağını belirtti.

21'inci yüzyıl insanının bilgisayar kullanacak kadar matematiksel bilgiye ve dünyayı takip edecek sosyal bilgiye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Rhodes, bilgiyi elde etmek için milyonlarca insanın eğitileceğini söyledi. Bilgi elde etmek ile televizyon yayını arasında benzerlik olduğunu belirten Prof. Rhodes, ‘‘Televizyon seyretmek için televizyon alıcısına ihtiyacınız vardır. Alıcınız yoksa yayın ne kadar iyi olursa olsun size ulaşamaz. Bilgiyi almak içinde eğitim lazımdır. Eğitilmemiş kişiler ömür boyu sürecek bir bilgi edinme sürecine adapte olamazlar’’ dedi.

Türkiye kendini dünyaya anlatmalı

TÜRKİYE'nin dünyanın en önemli uygarlıklarına ev sahipliği yaptığını ve Türkiye'yi ziyaret eden herkesin bu ülkeye hayran kaldığını kaydeden Prof. Frank Rhodes, ‘‘Türkiye kendini dünyaya anlatmalıdır. Kendisini daha fazla tanıtmalıdır’’ dedi. 160 Cornell Üniversitesi mezunuyla Türkiye'yi baştan başa dolaştığını kaydeden Rhodes, bu geziye katılan herkesin Türkiye'nin tarihi, doğal güzellikleri ve insanından çok etkilendiğini bu sayede Türkiye'nin 160 yeni dost kazandığını söyledi. Türkiye'nin çeşitli yollarla tanıtımını yaparak dünyadaki dostlarının sayısını artıracağını vurgulayan Rhodes, ‘‘Bizim Türkiye tarihinden öğrenecek çok şeyimiz var’’ dedi.

Enflasyonu kararlılık yener

Prof. Frank Rhodes, bir ülkenin ekonomik anlamda başarısına ölçmenin yolunun o ülkenin refah seviyesi olduğunu söyledi. Türkiye'nin henüz istenilen refah seviyesine ulaşamadığını kaydeden Rhodes, bu konudaki en büyük engelin yüksek enflasyon olduğunu söyledi. Yüksek enflasyonun her sene yaratılan Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 4 ile 5'ini alıp götürdüğünü belirten Rhodes, ‘‘Yüksek enflasyondan herkes zarar görüyor. Bunun önüne geçilmesi gerekir. Enflasyonun önüne geçmek politik kararlılık gerektirir. Enflasyonu yenmek için zorlu kararlar almak gerekir, politikacılar bu noktada seçimini yapmak zorundadır’’ dedi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı