« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rezmi Kazmaz: Disiplin Kurulu bağımsız bir kuruldur

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) üyesi Remzi Kazmaz, istifa etmediğini ve görevinin başında olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Rezmi Kazmaz, Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Levent'teki merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, kuruldaki tüm arkadaşlarının kendisine bile haber vermeden istifa etmesi karşısında şaşırdığını belirterek, “Disiplin Kurulu bağımsız bir kuruldur. Hiç kimsenin bize (İstifa et) diye dayatması söz konusu olamaz. Eğer ortada istifa edilmesini gerektirecek bir neden varsa birlikte geldiğimiz arkadaşlarla gerekeni yapabilecek güce ve iradeye sahibiz. Ama bu böyle olmadı. Gelirken Türk sporunun çıkarlarını hep önde tutacağım diye kendime söz verdim. Giderken de Türk sporunun çıkarlarına ters düşen bir yanlış oluşum içinde olmayacağım. Görevimin başındayım. Bakanlığın, özerkliğine rağmen bazı konuları federasyona dayatması ne kadar yanlışsa, federasyonun da disiplin kurulu üyelerine istifaya yönelik telkinleri de o kadar yanlıştır” diye konuştu.

Görev süresi içinde bütün kulüplere eşit uzaklıkta durduğunu kaydeden Kazmaz, “Hiçbir rengin, kurumun etkisinde kalmadım. Doğruların altına imza attım, yanlışlar için direndim” dedi.

“Eğer istifa edeceksem, hiç kimsenin telkinine ihtiyacım yoktur” diyen Kazmaz, “Kaldı ki, bizim istifalarımızla bu andaki mevcut sorunların düzeleceğine inansam bir dakika bile beklemem. Koltuk sevdalısı hiç olmadım. Benden daha iyi yapacağına inandığım kişiler bu işe talip olduğunda, tebrik ederek bayrağı devretmeye hazırım” şeklinde konuştu.

"DİSİPLİN KURULU VE MHK BAŞARISIZ DEĞİLDİR"

Disiplin Kurulu ve Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) başarısız olmadığını savunan Kazmaz, “Disiplin kurulunun bugüne kadar verdiği kararlar, hep oy birliği ile verilmiştir. Ama verilen kararlar maalesef Tahkim Kurulu tarafından sürekli yaz-boz tahtasına çevrilmek suretiyle bozulmuştur. Kararların bozulması, disiplin kurulunu kamuoyunda başarısız gösterme konusunda infial yaratmıştır. Disiplin kurulu başarısız değildir ve verdiği kararların hepsi doğrudur. Mutlaka eksiklikleri olacaktır ama Tahkim Kurulu'na giden bütün kararların indirim kampanyası şekline dönüştürülerek bozulmasını anlamış değilim. Biz kararlarımızı hep oy birliği ile aldık ama Tahkim Kurulu oy birliği ile karar alamamış, hep oy çokluğu ile karar alabilmiştir” şeklinde konuştu.

Kazmaz, yenilen her takımın faturayı hakemlere çıkardığını kaydederek, “MHK başarısız değildir. Özveriyle mücadele eden hakemler başarısız değildir. Faturayı hiç kimse bu kurumların üzerine çıkarıp, kendilerini başarılı saymasın” dedi.

Gelinen noktanın Türk sporunun etik ve ahlaki değerler açısından çok önemli olduğunu belirten Kazmaz, şöyle devam etti:
“Bir tarafta bakanlığın, federasyonun özerkliğini hiçe sayan anti demokratik tavırları, diğer yanda Kulüpler Birliği'nin uyumsuz irade birliğiyle toplanan imzaların akıbeti ve bu imzaları toplayanların iradelerinin yok sayılması. Mali kongrede kendi lehine sonuç çıkaran yönetim kurulunun ilk açıklaması, Disiplin Kurulu ve MHK'nın yaptığı yanlışlardan dolayı kendilerinin başarılı olamadığı ve zor anlar yaşadığı. Böyle bir açıklama çok yanlıştır. Bu kurullarda çalışan arkadaşlar çok zor şartlarda görevlerini yaparken, bu kurulları başarısız saymak, ne Türk sporuna ne de federasyonun özerklik sorununa faydası vardır.”
Kazmaz, Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy'un bu konuda yanlış bilgilendirildiği ve yönlendirildiği kanaatinde olduğunu da sözlerine ekledi.
(BÜL-BE-GKH)

13:28 03/07/07"

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler