Gündem Haberleri

  ’Rezil harita’ya çifte nota

  Uğur ERGAN / ANKARA
  08.07.2007 - 01:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da düzenlenen bir askeri seminerde "Kürdistanlı" Türkiye haritasının açılmasının ardından Dışişleri Bakanlığı yarın Atina yönetimine "çifte nota" verecek.

  Bu kapsamda Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Yorgo Yennimatas Dışişleri Bakanlığı’na çağrılacak. Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu da Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’na gidecek. Diplomatik girişimlerde, Atina yönetiminden, "Bunu yapan bir sivil toplum kuruluşunun temsilcisi. Hükümeti ve askerleri temsil etmiyor" anlayışının arkasına sığınmaması istenecek. Buna gerekçe olarak da , "Kürdistanlı" Türkiye haritasını açan Prof. Dr. Mazis’in çalıştığı Savunma Analiz Enstitüsü’nün, Yunan Genelkurmay Başkanlığı ile Savunma Bakanlığı’ndan finans desteği alması gösterilecek. Ankara, diplomatik bir üslupla, Atina’ya "özür dileyin" mesajını da verecek.

  ’’Kürdistanlı" Türkiye haritasını açan Prof. Dr. Mazis’in İyonya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olduğu ve bundan önce de birçok kez Türkiye aleyhine konuşmalar yaptığı öğrenildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı