« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rezaletlere devam

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Çarşamba akşamı İnönü Stadyumu'nda Cumhuriyetimiz'in ve Futbol Federasyonu'nun kuruluşunun 75'inci yılı kutlamalarının etkinliklerinin ilki başladı. Başladığı gibi de ne yazık ki bitti. Evimin telefonları kilitlendi. Evimin faksında kağıtlar bitti. Türk spor kamuoyu adeta çıldırmış gibiydi.

Amaa, ortada koltuk değnekleri ile durmaya çalışan bir federasyon var hala. İki asbaşkanı yok, elini attığı hiçbir olayda sonuç yok. Ceza Kurulu desen o bambaşka bir alem. Arkadaş, diyorsun, ceza verme olaylarını çabuklaştırın. Talimatnameyi Futbol Federasyonu yapmıyor mu? Zamana göre değiştirin. 24 saat içinde hakem raporu futbolcunun yahut herhangi bir kesimin savunması faksla Ceza Kurulu'na gelmeli ve cezalar Çarşamba günü açıklanmalı. Perşembe günü de Tahkim Kurulu'na isteyen taraf itiraz edebilme şansbını bulmalı. Ama kime söylüyorsun? Kayaya söylesen belki anlar. Bu Futbol Federasyonu, içlerindeki bir iki tanesini kenara ayırırım, anlaması ve görev yapması mümkün değil.

<ı>KIBRIS REZALETİ

Bu organizasyon Türkiye Futbol Federasyonu'nun organizasyonu. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı'nı önce İngilizce davet ediyorsun, sonra Türkçe, gelişini iptal ediyorsun. Davet mektubunda Şenes Erzik'in de ismi var. Açtım telefonu Şenes Erzik'e sordum, ‘‘Turgay’’ dedi, ‘‘UEFA ve FIFA Başkanı bu şenliğe davetli. Eğer Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı'nın davetinde bir sorun olsaydı ben ismimi oraya koyar mıydım? Gerisini sen düşün.’’ Evet, bu açıklamadan sonra bu yazıyı okuyanlar da düşünsün. Dünya Karması diye, futbolunun sonuna gelmiş, artık turşuluk olmuş bir sürü futbolcuyu Türkiye'ye getir, Türkiye Lig Karması diye ortaya bir ucube çıkar. Cumhuriyetin 75. yılını kutluyorsun. Dünya karması diye gelen takıma bak. Utanır insan. Bastırırsın parayı, Ronaldo’yu, Zidane’ı buraya getirmenin yollarını ararsın. Ayıp be.

Alpay 5 maç ceza aldı. Herhalde bir moral çöküntüsü içinde. Adamı rahat bırak birader. Gitsin evine, kafasını elleri arasına alsın, düşünsün. Sen ona mükafat veriyorsun, tribünler ‘‘Türkiye'nin gururu Alpay’’ diye onu bağrına basıyor. Ve sen ceza verdiğin bir futbolcuya bu imkanı hazırlıyorsun, kucak açıyorsun.

<ı>KUZEY KIBRIS ÖFKELİ

Hangisini söyleyeyim, bilmiyorum ki? Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Asbaşkanı Olgun Üstün imzasıyla seni kınıyor ve yazısını şöyle bitiriyor, ‘‘Ambargolara karşı mücadelemiz bu davranışla duracak değildir. Yılmadan mücadelemiz devam edecektir. Kıbrıs Türk gençliğine büyük olanak yaratacak olan katılımımızı engelleyen tutumunuz bir skandal olarak karşılanmıştır. Şiddetle protesto ediyoruz.’’

<ı>DEVAM ET HALUK!

Ben, bu olayı gazetem Hürriyet'te yazdığımın sabahı, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Hükümet Sözcüsü Devlet Bakanı Sina Gürel beni aradı: ‘‘Biz, Türk hükümeti olarak her konuda Kıbrıs'la bütünleşmek istiyoruz ve dünyanın her platformunda bunu savunurken, Futbol Federasyonu'nun yaptığı bu olayı anlayamadım. Hemen ilgileneceğim’’ dedi. Dedi de ne oldu, bilmiyorum. İlgilendi de neyi halletti, onu da bilmiyorum. İnşallah bir gün arar bunu kendisine sorarım.

Galatasaray Kulübü Başkanı Faruk Süren, ‘‘Fenerbahçe'nin affı da ne demek’’ diye beyanat vermiş. Oysa Haluk ne diyor, ‘‘Kulüpler Birliği Fenerbahçe'nin affını istiyor.’’ Bak Haluk, bu federasyonun misyonu bitti. Tekrar ediyorum, Türk futbolunun içine ettiniz. Kepazelikler durmuyor. Ama sen ve arkadaşların hala ısrar ediyorsunuz. Devam et Haluk, sakın istifa etme. Çünkü her toplum kendi layık olduğu şekilde yönetilir. Demek ki, Türk futbol kamuoyu olarak biz bu tarz yönetime layığız!Bunları da Beğenebilirsiniz