Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Rezalete son’ genelgesi

  Hürriyet Haber
  06 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 06 Ocak 1999 - 00:01

  Zorla bekaret kontrolü yapılmayacak

  Genç kızlarımızın intihara kalkışmasına neden olan zorla bekaret kontrolü tarihe karışıyor. Adalet Bakanı Denizkurdu'nun imzasını taşıyan genelgeyle ‘Suçun işlendiğinin başka türlü ispatının mümkün olmadığı’ haller dışında bekaret kontrolü yapılamayacak.

  İşkence iddialarını önlemek, delillerin ortadan kaldırılmasını engellemek için olay yeri ve ceset fotoğraflarının çekilmesi de kurala bağlandı. Olay yerinde, delil olabilecek her türlü nesnenin de görüntülenmesi istendi.

  Adalet Bakanlığı, özellikle kız yurtlarında ve kamu kuruluşlarında krize neden olan ‘zorla’ bekaret kontrolünü, bir genelge yayınlayarak yasakladı. Genelgeye göre, ‘İdari eylem ve işlemler sebebiyle disiplin cezası vermek için istek dışında’ bekaret testi veya vajinal muayene yapılamayacak.

  Bakan Hasan Denizkurdu imzasıyla ‘Otopsi işlemlerinde fotoğraf çekilmesi ve vajinal veya anal muayene’ konulu genelge, tüm savcılıklara gönderildi.

  KANIT İÇİN...

  Genelgede, TCK'nın re'sen takibi gereken, 414, 415, 416, 417, 418'inci maddelerinde düzenlenen ‘ırza geçme’ suçları ile 435'inci maddedeki ‘Fuhuşa tahrik’in mağdur ve mağdureleri ile şüpheli veya sanıkların durumu ile 419 ve 436'ncı maddelerdeki cürümlerde, ‘cinsi münasebet iddiasını kabul etmeyen taraflar’ kapsam dışı tutuldu. Genelgeye göre, bu maddelere giren eylemlerde, ‘Suçun işlendiğinin başka türlü ispatının mümkün olmaması’ halinde, kişilerin istekleri dışında ancak hakim kararıyla, gecikmesi durumunda ise savcının yazılı izniyle ve ‘gerekli ölçüde’ vajinal ve anal muayene yaptırılacak.

  KONTROL RIZAYLA

  TCK'nın 423'üncü maddesindeki kızlık bozma suçunun takibi de şikayete bağlı olduğu için ancak muayene olacak kişinin rızası halinde bekaret kontrolü yapılabilecek. İdarenin takdiri ile disiplin cezası amaçlı bekaret testi ve muayene yasaklanırken, ‘Yukarıda belirtilen cürümlerin ispatı dışında idari eylem ve işlemler sebebiyle disiplin cezası vermek amacıyla rıza hilafına, kişilerin ar ve haya duygularını rencide edilebilecek şekilde muayene ettirilmemesi icap etmektedir. Bu konularda gereken dikkat ve özenin gösterilmesi gerekmektedir’ denildi.

  Delil yok etmeye fotoğraflı önlem

  Genelgede ayrıca, işkence iddialarına sebep olunmaması için otopsi sırasında cesetlerin en az iki poz renkli fotoğrafının çektirilmesi, negatiflerinin dosyaya konulması ve tutanak düzenlenmesi istendi. Fotoğraf çektirilirken, şu yöntem izlenecek:

  Fotoğraf çekimine başlanmadan önce fotoğrafları çekecek kişinin hüviyeti otopsi tutanağına geçirilecek,

  Olay yerinin çevresinin ve çevreye dağılmış delillerin,

  Otopsiye başlanmadan önce cesedin pozisyonu değiştirilmeden ve üzerinde herhangi bir işlem yapılmaksızın muhtelif cephelerden değişik görüntülerinin,

  Ceset üzerinde varsa darp, cebir, mücadele, boğuşma, yara, barut izlerinin ve cesetten çıkarılan mermilerin,

  Cesedin elbiselerinin ve kişisel eşyalarının,

  Olayı aydınlatabilecek ve delil niteliğinde olabilecek her şeyin

  Muayene sırasında hekimin çekilmesi istediği yerlerin

  Tüm iz ve delilleri belirtecek şekilde, muhtelif açılardan en az iki poz olarak renki fotoğrafı çektirilecek.

  Yönteme uygun şekilde fotoğraf çekildiğinin otopsi tutanağına ayrıntılı şekilde yazılacak.

  Çekilen fotoğrafların negatiflerinin dosyada muhafaza altına alınacak ve bu negatiflerin üzerine hazırlık numarası ad ve soyad yazılacak

  Negatifler cumhuriyet başsavcılığı tarafından tabettirilecek fotoğrafların arkasına hazırlık numarası, ölünün ad ve soyadı, çekim tarihi yazıldıktan sonra cumhuriyet savcısı tarafından onaylanacak.

  Zinaya işlem yasağı

  Genelgede, Anayasa Mahkemesi'nin TCK'nun 440 ve 441. maddelerini iptal kararları ile zinanın kadınlar ve erkekler için suç olmaktan çıktığı için bu fiil nedeniyle işlem yapılmaması ve ilgililerin muayeneye sevk edilmemeleri istendi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı