BURSA HABERLERİ

Reyhanpaşa Hamamı Yeşilay’ın

IHA
29.07.2015 - 10:54Son Güncelleme : 29.07.2015 - 10:55

TEŞRİFAT ALIMLARI SÜREN HAMAMDA İNCELEMELERDE BULUNAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YENİ DÖNEMDE KÜLTÜR MERKEZİ OLARAK HİZMET VERECEK TARİHİ BİNADA TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ’NİN FAALİYET GÖSTERECEĞİNİ AÇIKLADI.

IHA

Bursa’nın ahşap kolon ve kubbeye sahip 2 hamamından biri olan 600 asırlık Reyhanpaşa Hamamı’nda restorasyon çalışmaları sona erdi. Teşrifat alımları süren hamamda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni dönemde kültür merkezi olarak hizmet verecek tarihi binada Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin faaliyet göstereceğini açıkladı.
Başkan Altepe, Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği yerleşkesi içerisinde yer alan Reyhan Pazarı üzerinde bulunan Reyhanpaşa Hamamı’nı gezdi. Restorasyon çalışmaları sona eren 600 yıllık bina, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı koordinasyonunda yaklaşık 1.5 yıl süren çalışmalar sonucunda özgün kimliğine kavuşturuldu. Başkan Altepe’nin inceleme gezisine, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bursa Şube Başkanı Mehmet Raci Arvas, Büyükşehir bürokratları ve yetkililer katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın tarihi özelliğini gün yüzüne çıkartan çalışmaları hızla sürdürdüklerini ifade etti. Osmanlı’nın kurduğu, Osmanlı’nın kurulduğu şehir olan Bursa’nın yine Osmanlı’nın ilk dönem mimari eserlerinin verildiği önemli bir alan olduğunu ifade eden Başkan Altepe, kentte restore edilmedik tarihi eser bırakmadıklarını söyledi. Bunlardan birinin Bursa’nın ilk yapılarından Reyhanpaşa Hamamı olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, 6 asır sonra hamamın restore edilerek ilk günkü ihtişamına kavuşturulduğunu söyledi. 1.5 yıl öncesine kadar he yönüyle harabe olan, tahribat görmüş binanın restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte üzerindeki yorgunluğu attığını ifade eden Başkan Altepe, “Reyhanpaşa Hamamı, ahşap kolonları ve kubbeleriyle birlikte Bursa’da önemli bir eser. Örnek anıtsal yapı. Büyükşehir birikimi ve kadrolarıyla güzel çalışma oldu. Kentimiz yeni bir ziyneti daha kazanmış oldu” dedi.
Başkan Altepe, Reyhanpaşa Hamamı’nın yeni dönemde Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bursa Şubesi tarafından kullanılacağını açıkladı. Uzun yıllar Türkiye’de başta uyuşturucu olmak üzere sigara ve alkol bağımlılığıyla mücadele eden Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin kendisine uygun mekanda Bursa’nın kalbinde yerini bulacağını söyleyen Başkan Altepe, “Örnek restorasyonlardan biri, işlevlendirilmesiyle birlikte taçlandı. Burada gençlerimize yönelik. Onları kötü alışkanlıklardan uzak tutacak her türlü çalışma burada yapılacak. Aynı zamanda eğitim de verilecek. İzci gençlerimiz de bu mekanı kullanmış olacak. Yapılan yatırım ve görevlendirmeyle, ecdadımızın ruhu şad oldu. Bursa’mıza, Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ne hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.
BAŞKAN ALTEPE’YE TEŞEKKÜR
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bursa Şube Başkanı Mehmet Raci Arvas ise, yapılan tahsis dolayısıyla Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Cemiyet olarak Bursa’da gerçekleştirdikleri her çalışmada Başkan Altepe’nin büyük desteğini gördüklerini ifade eden Arvas, “Sayın başkanımızın Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa’da bizlere verdiği destek azımsanmayacak kadar büyük. Kuruluşumuzdan bu yana, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğini her zaman hissettik, gördük. Reyhanpaşa Hamamı’yla verilen destekler adeta taçlandı. Çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra hizmetlerimizi, daha da yoğunlaştırarak burada sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Reyhanpaşa Hamamı Yeşilay’ın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Reyhanpaşa Hamamı Yeşilay’ın haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:01
  • Guneş
   06:42
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:35
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı